Dolnośląski Imprezownik

  0

  „The weekend has landed” – to cytat z jednego z moich ulubionych filmów „Human Traffic”. Nikomu, jak podejrzewam, nie trzeba ani streszczać, ani opowiadać tego filmu. Czuję ogromną więź z bohaterami. Oni tak samo, jak i każdy z Was, już od poniedziałku oczekiwali na nadejście weekendu. Szybkimi krokami zbliża się jesień, a co się z tym wiąże, koniec imprez plenerowych i rozpoczynamy sezon barowo – klubowy. Na początek kilka lżejszych propozycji.

  • „Nie będę Twoim przyjacielem/ I will not be your friend” to szczególny dyptyk najbardziej wszechstronnego i zaskakującego młodego reżysera węgierskiego György Pálfi. W krótkim prologu, sfilmowanym jakby ukrytą kamerą, pokazana jest socjalizacja przedszkolnych dzieci: pierwsze relacje, pierwsze kłótnie. W drugiej, pełnometrażowej części niby-dorośli bohaterzy z równą niedojrzałością poruszają się po meandrach życia, niefrasobliwie raniąc się nawzajem. Jedynym elementem niosącym jakąś nadzieję zdają się śpiewane w kluczowych momentach piosenki… Projekcja filmu, w ramach Europejskiego Kongresu Kultury, będzie miała miejsce we wrocławskim kinie Warszawa przy ul. Piłsudskiego. 10 września, godzina 18:00, wstęp wolny.

  • Po wyjątkowo udanej premierze NO CLAP, basowej imprezy na dachu Times Event Center, mającego swoją siedzibę we Wrocławiu przy ul. K. Wielkiego,  mamy przyjemność zaprosić Was na odsłonę drugą. W skrócie: dużo więcej dobrego – z Warszawy przyjeżdżają fenomenalni Space, Ladies, grają dłużej, mocniej i lepiej, w razie niepogody impreza będzie kontynuowana w części zadaszonej Times Event Center. Soundsystem zapewnia znany m.in. z imprez My Head Is Dubby i BBQ Pentagrid, a przed bohaterami wieczoru zagrają P500, Intreau Naphta. 10 września, start imprezy godzina 18:00, wstęp 5-10zł.

  Prognoza pogody na nadchodzący weekend zapowiada się dość optymistycznie, dlatego też po raz kolejny zapraszam wszystkich na ostatnie podrygi imprez na wolnym powietrzu. Wrocławska Kafe Plaża, w sobotę 10 września zaserwuje nam porządną dawkę dobrego starego transu w różnych odmianach. Od transu psychodelicznego, poprzez psychillout, goa aż po dark trans. Początek imprezy zaplanowany jest na godzinę 19:00, a darmowy wjazd powinien zachęcić nie jednego transowego fana.

  • Ogromnym faux pass byłoby, gdybym nie wspomniała o Europejskim Kongresie Kultury. W pierwszym wydaniu imprezownika zachęcałam wszystkich bardzo gorąco do zwrócenia szczególnej uwagi na ten punkt w kalendarium imprez kulturalnych. Ten weekend we Wrocławiu zapowiada się szczególnie interesująco, bowiem zaszczyci nas swoją obecnością wiele osobistości filmu, muzyki i ogólnie pojętej sztuki. Umberto Eco, Lars von Trier i noblista Orhan Pamuk to zaledwie część najznamienitszych postaci światowej kultury, które odwiedzą dolnośląską stolicę. Organizacja kongresu jest ściśle związana z objęciem przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej i stanowi jedno z głównych założeń wchodzącej w jej skład strategii kulturalnej. Nacisk tematyczny położony zostanie szczególnie na relacje pomiędzy kulturą popularną i elitarną, a uczeni pod lupę wezmą zwłaszcza telewizję, jako jej nośnik. Z kongresem wiązać się będzie szereg wydarzeń towarzyszących takich, jak np. zaplanowany na 10 września koncert trzech wirtuozów, różnych odmian muzycznych. Krzysztof Penderecki, Aphex Twin i Greenwood, znany bliżej jako gitarzysta, słynnej trip – hopowej formacji Radiohead zagrają o 19.30 w Hali Stulecia. Współpraca tych trzech gentlemanów to wydarzenie bez precedensu. Aphex Twin to wybitna postać współczesnej muzyki elektronicznej; pierwszy artysta techno, którego utwory zostały przetranskrybowane na orkiestrę i wykonywane w najważniejszych salach koncertowych na świecie Jonny Greenwood jest gitarzystą zespołu Radiohead, kompozytorem świetnie czującym się w instrumetarium „klasycznym”, który manifestuje swoje przywiązanie do muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Uzupełnienie koncertów stanowi „Kanon” Pendereckiego na 52 instrumenty smyczkowe i taśmę, dwa sety autorskie Aphex Twina oraz kompozycja z soundtracku „There Will be Blood“ Jonny’ego Greenwooda. Fakt, że takie wydarzenie jest całkowicie za darmo, powoduje, że krew w żyłach krąży mi, zdecydowanie szybciej.

  Po takiej uczcie dla duszy proponuję też zrobić coś dla ciała. Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna eliminuje stres, zatem po całym tygodniu ciężkiej, bardziej lub mniej, pracy, zachęcam do wyjścia z domu i poruszania bioderkiem.

  • Znana i lubiana ekipa Connected ponownie w Das Lokal. Tym razem w powiększonym składzie. O wyjątkowy klimat, którego i tak nigdy nie brakuje w tym lokalu, zadbają Raf Mickiewicz, Notab, Grape oraz gość specjalny, a w tej roli Azzab. Organizator przewidział również, niespodziankę dla wszystkich zamierzających, już w tą sobotę bawić się we Wrocławskim Das Lokalu (ul. Odrzańska). Maciej Sierpień, bowiem tak nazywa się owa niespodzianka, jest wszechstronnym artystą zajmujący się między innymi video art’em, sztuką operatorską, montażem, animacją, grafiką komputerową oraz wizualizacjami. Start jak zwykle o 22:00, a wstęp? Również bez zmian, całe 5 PLN.

  Niedziela. Wszystkim dogorywającym po aktywnym piątku i sobocie, polecam wypoczynek na łonie natury i regenerację sił na kolejny tydzień pracy. Śniadanie, obiad, a może nawet spacer w gronie rodziny i przyjaciół. A później co?

  • Wrocławska „Mleczarnia”, na ul. Włodkowica, zachęca do odwiedzenia wernisażu Katarzyny Wołodkiewicz. „Portretownia” to cykl portretów, którym tematem, jest nie tyle wizerunek, co charakter i ekspresja przedstawionej osoby. Inspiracją do stworzenia obrazów, były fotografie znajomych autorki, których podczas sesji zachęcała do „strojenia min”.  Cykl ten zaowocował współpracą ze Studiem Ilustracji IllustrateYourself i tygodnikiem Przekrój, dając autorce kolejne okazje do zgłębiania tematu, który jak sama mówi niezmiernie ją pociąga.  Wejście na wernisaż, jak najbardziej darmowe.
  • Tym, którzy z różnych przyczyn nie mogą się wybrać do Wrocławia, proponuję odwiedzenie Wałbrzyskiej Giełdy Staroci. Wystawcy mniej lub bardziej profesjonalni zaprezentują swoje zbiory, w najbliższą niedzielę na wałbrzyskim rynku.

  • 4 Rajd Ziębicki, to impreza, której głównym celem jest zaspokojenie powakacyjnego głodu ścigania się.  W tym roku zawodników amatorów czekać będzie 20 prób sportowych podzielonych na 3 pętle, zlokalizowanych na terenie gminy i miasta Ziębice.

  Wykorzystajcie dobrze ostatnie ciepłe chwile tego roku. Wszystkim miłego wypoczynku.

  Maja Jasnos

  Poprzedni artykułTarg Różnorodności w Rogoźnicy
  Następny artykułPięknie żyła