Dziś chcę Wam zaproponować wariację na temat klasycznego włoskiego risotto, z tym, że zamiast ryżu w roli głównej wystąpi kasza, która jest bardziej wartościowa pod względem odżywczym niż ryż. Zresztą o zaletach spożywania kaszy nie trzeba chyba zbytnio się rozpisywać. Najbardziej ceniona jest oczywiście kasza gryczana, która w kuchni staropolskiej odgrywała bardzo ważną rolę. Podawano ją do zrazów, pieczeni i sosów pieczeniowych. Do kaszotto nadaje się każdy rodzaj kaszy i w każdej odsłonie smakuje ono przepysznie. Moje ulubione jest z grzybami i kaszą jęczmienną. Potrawa ta jest bardzo pożywna, a jednocześnie lekkostrawna. Doskonale spisuje się więc w roli głównego dania.
Potrzebujemy:
2 łyżki masła
4 łyżki oliwy
1 cebula pokrojona w kostkę
1,5 szklanki kaszy jęczmiennej perłowej
200 g dowolnych grzybów (pieczarki, kurki, prawdziwki) – ja miałam podgrzybki
1 średnia cukinia
suszony tymianek
3 zmiażdżone ząbki czosnku
2 pomidory
1 litr bulionu warzywnego
sól
pieprz
sok z cytryny
koperek, natka pietruszki
parmezan tarty (lub inny twardy aromatyczny ser)
Przygotowanie:
1. Na patelni rozgrzej oliwę i zeszklij na niej cebulę. Kiedy cebula zmięknie, dodaj do niej kaszę i podsmaż (2-3 minuty), cały czas mieszając. Wszystkie ziarenka powinny pokryć się tłuszczem.
2.Na drugiej patelni podsmaż oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki grzyby.
3. Do kaszy dorzuć grzyby, pokrojoną w kostkę cukinię i suszony tymianek. Smaż minutę. Dodaj czosnek i zalej bulionem tak, żeby przykrył składniki. Gotuj na małym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Kiedy kasza wchłonie cały płyn, dodaj kolejną chochlę bulionu. Powtarzaj te czynności aż kasza będzie miękka. Ważne!: dodawaj każdą kolejną chochlę, dopiero kiedy kasza wchłonie poprzednią porcję bulionu (proces dolewania bulionu i gotowania trwa około 30 minut) .
3. Pomidory sparz, obierz ze skóry, usuń gniazda nasienne i pokrój miąższ w drobną kostkę.
4. Kiedy kasza jest już prawie miękka, dodaj pomidory i delikatnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Dodaj posiekane zioła i masło, wymieszaj. Pozostaw pod przykryciem na 2-3 minuty. Można też dodać odrobinę białego wina
Wyłóż na talerz i posyp parmezanem. Polecam!!!
Penelopa Rybarkiewicz-Szmajduch