10 lat Kościoła Pokoju na liście UNESCO

  0

  Nie tylko dla Świdnicy, ale dla całego Dolnego Śląska było to wyjątkowe wydarzenie. 10 lat temu Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze zostały wpisane na listę dóbr kultury UNESCO. Były pierwszymi dolnośląskimi zabytkami, które znalazły się obok  ponad 900 najcenniejszych i najpiękniejszych miejsc na świecie, docenionych przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. 5 lat temu na listę wpisano Halę Stulecia we Wrocławiu.

  Decyzja o wpisie liczącej ponad 350 lat unikatowej, drewnianej świdnickiej świątyni zapadła 13 grudnia w Helsinkach.  „Ten trwający niewiele minut szczęśliwy finał zamykał długi okres przygotowań. Stanowiły je prowadzące przez ponad dziesięć lat trudne i kosztowne prace konserwatorskie. Ich realizacje na bardzo wysokim poziomie zawdzięczamy polsko – niemieckiej współpracy konserwatorów przede wszystkim Niemieckiemu Ośrodkowi Rzemiosła i Konserwacji w Fuldzie (Deutsches Zentrum für Handwerk und Denkmalpflege) i Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu, które to instytucje łączy spolszczony niemiecki architekt i konserwator dzieł sztuki w jednej osobie Ulrich Schaaf. Pracom konserwatorskim aktywnie sprzyjali proboszczowie obu parafii ksiądz Waldemar Pytel i ksiądz Roman Kluz oraz władze miejskie Świdnicy i Jawora.” – czytamy na oficjalnej stronie Kościoła Pokoju. Prace konserwatorskie trwają nieprzerwanie dzięki wsparciu fundacji polskich i niemieckich, ministerstw obu krajów i samorządów lokalnych. Wkrótce rozpocznie się budowa Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO w budynku na placu Pokoju.

  Uroczystości związane z 10-tą rocznicą wpisu na listę UNESCO podzielono na 2 etapy. Pierwszy już w dniach 24-25 września. Na 16 grudnia planowana jest pod patronatem marszałka województwa dolnośląskiego konferencja z  udziałem historyków, konserwatorów, przedstawicieli Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i samorządowców.

  Program wydarzeń:

  24 września 2011 roku, Teatr Miejski w Świdnicy:

  18.00 – kolaudacja wieńcząca warsztaty filmowe w ramach artystycznego lata na placu Pokoju; prezentacja 3 etiud filmowych zainspirowanych Kościołem Pokoju w jubileuszowym roku wpisu na listę UNESCO;

  19.00 – spektakl pt. „Jonasz” w reżyserii Anny Wieczór-Bluszcz, występuje Tadeusz Ratuszniak

  Kościół Pokoju

  20.30- Muzyka nocą – koncert organowy w wykonaniu Marcina Armańskiego

  25 września 2011 roku, Kościół Pokoju:

  10.00 – dziękczynne nabożeństwo, uroczyste kazanie: ks. biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce

  Wstęp wolny

  Poprzedni artykułBędą kolejne projekty
  Następny artykułDecyzja o cięciach uchylona