Szkoła jak malowana [FOTO]

  2

  31 sierpnia o godz. 11.00 władze powiatu oficjalnie przekażą nauczycielom placówki, jej uczniom i rodzicom klucze do bram nowego obiektu Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Uroczystości zaplanowano na dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Budowa nowego obiektu trwała równo rok i kosztowała budżet powiatu niecałe 17 mln zł.

  Dobiegły końca procedury związane z odbiorem nowego kompleksu szkolnego, powiat skompletował już wszystkie niezbędne dokumenty i czeka tylko na ten jeden najważniejszy, pozwalających na użytkowanie obiektu.

  – Do dnia rozpoczęcia oficjalnych uroczystości powinniśmy mieć już wszystkie potrzebne pozwolenia i dokumenty niezbędne do otwarcia placówki i przekazania jej gronu pedagogicznemu, nowej dyrekcji i uczniom.- zapewnia Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, która zajmuje się inwestycjami w powiecie.

  Obecnie w nowym budynku trwają prace porządkowe. Sprzątane są wszystkie pomieszczenia użytkowe wewnątrz placówki i wokół szkoły. Stanęły już ławeczki, posiano trawę, nasadzono nowe drzewka i krzewy ozdobne. W tym tygodniu w nowe meble i sprzęt szkolny wyposażone zostaną sale dydaktyczne. Większość z nich przystosowana została do przeprowadzania pokazów multimedialnych. Dodatkowo szkoła posiada sprzęt nagłaśniający i własny radiowęzeł. Natomiast w środę montowana będzie sala „Doświadczenia Świata”. Wszystko po to, aby przyszli uczniowie czuli się w nowej szkole jak najlepiej.

  – W tym tygodniu przywieziony zostanie także sprzęt do rehabilitacji. Po wielu spotkaniach i rozmowach udało nam się zdobyć sponsora na jego zakup. Środki przekazali nam Kawalerowie Maltańscy z niemieckiego Biberach, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. – informuje wicestarosta Alicja Synowska.

  Nowa szkoła jest wyjątkowo imponująca. Zachwyca ciekawy projekt, który przygotowało biuro projektowe Walas z Wrocławia. Wykonawca – konsorcjum firm Prefabrykat i Chwastek – robił wszystko, aby budowa przebiegała sprawnie, szybko i bez usterek.

  [photospace]

  – Szkoła podzielona została na 5 segmentów. Największy z nich ma aż 39 pomieszczeń a najmniejszy 13. Dla ułatwienia poruszania się po tak dużym obiekcie na ścianach zamontowane zostaną elektryczne tablice informacyjne. Dodatkowo zdecydowaliśmy się na druk planu szkoły z opisami pomieszczeń oraz broszurki informacyjnej. Materiały rozdane zostaną podczas uroczystości otwarcia obiektu. – wyjaśnia Sabina Cebula.

  W programie uroczystości zaplanowano także zasadzenie pamiątkowego drzewka ozdobnego przed wejściem głównym na teren szkoły. Uczniowie otrzymają prezent od Zarządu i Rady Powiatu – tradycyjny dzwonek szkolny. Będzie także przecięcie wstęgi, poświęcenie murów szkolnych przez Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca oraz przekazanie kluczy do bram szkolnych. Na otwarcie jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku zaproszonych zostało wielu znamienitych gości. Swój udział zapowiedziała już wiceminister MEN Lilla Jaroń.

  Do nowej szkoły przy ul. Parkowej w tym roku na pewno przeprowadzą się dzieci z budynku przy ul. Jagiellońskiej w Świdnicy i z Bystrzycy Dolnej. Na prośbę rodziców i Rad Pedagogicznych nie będzie natomiast przenosin uczniów z placówek ze Strzegomia i Świebodzic. Docelowo w nowej szkole ma uczyć się ok. 300 niepełnosprawnych uczniów.

  Monika Żmijewska

  rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego

  Poprzedni artykułZrezygnował z kandydowania
  Następny artykułPoprawiali maturę