Dyrektorskie zmiany w szkołach

  0

  4 nowych dyrektorów szkół i przedszkoli, prowadzonych przez miasto, odebrało dzisiaj nominacje na stanowisko. Niełatwe zadanie czeka zwłaszcza szefów SP nr 8 i Gimnazjum nr 4. Małgorzata Gryń-Chlebicka zastąpi Halinę Zawadzką, wieloletnią dyrektorkę ósemki, która odeszła w aurze konfliktu z nauczycielami. Tomasz Całka zostanie natomiast pierwszym dyrektorem w świdnickiej oświacie bez prawa do nadzoru pedagogicznego.

  Nowa dyrektorka SP nr 8 została po nieudanym konkursie na to stanowisko  wyłoniona z grona pedagogicznego. Prezydent  miasta Małgorzacie Gryń – Chlebickiej  obowiązki powierzył tymczasowo. – Skupię się na poprawie atmosfery i utrzymaniu wysokiego poziomu nauczania naszej szkoły – zapewnia. – Zależy mi na tym, by uczniowie, nauczyciele i rodzice przestali odczuwać skutki ubiegłorocznych zawirowań. Szkoła ma wypracowaną dobra markę, ale cały czas trzeba dbać o rozwój.


  O markę dla swojej szkoły zamierza walczyć Tomasz Całka. Jego wybór na stanowisko dyrektora Gimnazjum nr 4 był sporym zaskoczeniem. Mimo że jest z wykształcenia nauczycielem, nie ma aktualnej oceny i w związku z tym nie może sprawować nadzoru pedagogicznego. Te obowiązki zostaną powierzone jednemu z nauczycieli. – Co nie znaczy, że będę administrował budynkiem – zapewnia. – Przygotowałem wieloletnią koncepcję, która przede wszystkim zakłada zmianę wizerunku gimnazjum. Choć jest to bardzo dobra placówka ( w tym roku gimnazjum miało drugi wynik w Świdnicy z testów gimnazjalnych, zaraz za Gimnazjum nr 1), tracimy uczniów. Na rok 2011/2012 udało się utworzyć tylko 2 klasy pierwsze. Uczniowie uciekają do Pszenna, Witoszowa, do Gimnazjum nr 1. Trzeba zmienić postrzeganie szkoły, pokazać jej zalety i szanse, jakie stwarza nastolatkom. M.in. jako jedyne gimnazjum w Świdnicy realizuje program Commenius. Nasze dzieci będą miały szansę na wyjazdy zagraniczne i ciekawe zajęcia dodatkowe.

  Tomasz Całka zaprzecza, by jego wybór miał jakikolwiek związek z polityką. – Stanąłem do konkursu, spełniłem wymagania i tyle. Nie należę do żadnego ugrupowania – zapewnia. W ostatnich wyborach samorządowych bez powodzenia stratował z list PO jako sympatyk tej partii.

  Nominacje otrzymały dzisiaj także Alicja Matysik, która rozpocznie kolejną kadencję w Gimnazjum nr 2 i Renata Strugała – dyrektorka Przedszkola nr 4. Gimnazjum czekają trudne miesiące, bo wkrótce rozpocznie się termomodernizacja budynku. – Szkoła  na pewno stanie się ładniejsza, ale jak zawsze będziemy skupiać się na kształceniu młodzieży i oferowaniu jej jak najlepszych warunków rozwoju – zapewnia Alicja Matysik.

  – Przed nami natomiast ważny czas na wdrożenie w życie nowej ustawy o kształceniu 5 i 6-latków – mówi Renata Strugała. – Nasze przedszkole na szczęście dysponuje bardzo dobrą bazą i świetnym zespołem nauczycieli, więc patrzę w przyszłość ze spokojem.

  Dyrektorzy podejmą swoje obowiązki 1 września.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułNaucz się ratować
  Następny artykułZostaw po sobie ślad