Zostaw po sobie ślad

  8

  1 października na świdnickim Rynku uroczyście zostanie zamontowana kula na iglicy hełmu wieży ratuszowej. Dla wielu świdniczan może to być historyczna chwila. Dlaczego? Zgodnie z tradycją z minionych wieków, do kul wieńczących szczyty wież i wieżyczek różnych budowli, wkładano świadectwa czasów współczesnych. Po wielu dziesiątkach lat stanowią one cenne źródło informacji dla badaczy i historyków. Nie inaczej będzie w wypadku świdnickiej wieży ratuszowej.

  W kuli znajdą się cztery przygotowane wcześniej puszki. W pierwszej znajdzie się akt lokacyjny wieży, w drugiej materiały przedstawiające nasze miasto dzisiaj, a więc aktualne gazety, komplet monet i banknotów, opis miasta i jego zdjęcia. Trzecia puszka zostanie niejako wylicytowana przez firmy i podmioty gospodarcze, do których roześlemy stosowne zawiadomienia. Ta firma, która zaproponuje największą kwotę, będzie mogła zapełnić puszkę własnymi materiałami pamiątkowymi, a pieniądze uzyskane z tego tytułu zostaną przeznaczone na zakup jakiejś części wyposażenia wieży – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Czwarta puszka zostanie praktycznie przeznaczona dla mieszkańców naszego miasta, którzy będą chcieli utrwalić swoją osobę w dziejach Świdnicy. Znajdą się w niej nośniki danych, na które wgrane zostaną materiały dostarczone do redakcji Tygodnika Świdnickiego, Rynek 39 – 40 lub przesłane w formie elektronicznej na adres [email protected]

  Mogą to być zdjęcia, listy do potomnych, czy jakiekolwiek inne materiały, które da się przetworzyć drogą elektroniczną (format nie większy niż A4), a które uznają Państwo, że warto przekazać potomnym – informuje Andrzej Dobkiewicz z Tygodnika Świdnickiego i dodaje  – Wśród osób, które nadeślą materiały wylosowana zostanie jedna, która razem z władzami miasta będzie uczestniczyć na scenie w uroczystości. Wszystkie puszki zostaną zamknięte 1 października na świdnickim Rynku, włożone do kuli, która następnie zostanie osadzona na iglicy hełmu wieży. Uroczystości towarzyszyć będą między innymi pokazy starych wojsk, które w tym dniu stoczą bitwę na terenie Fleszy Jawornickiej (Park Gen. Władysława Sikorskiego).

  [photospace]

  Poprzedni artykułDyrektorskie zmiany w szkołach
  Następny artykułNie ma fabryk, nie ma drogi