Z wizytą w Tendring

  14

  Podszlifowali język angielski oraz poznali tamtejszą kulturę – z takim bagażem doświadczeń z tygodniowej wyprawy w okręgu Tendring District w Wielkiej Brytanii wrócili członkowie Świdnickiego Stowarzyszenia Partnerstwa Miast. Do Tendring 2 lipca zjechali mieszkańcy Valence (Francja), Biberach (Niemcy) oraz Świdnicy. Z racji położenia miasta – wschodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii – głównym tematem wymiany było znaczenie morza dla obecnej gospodarki okręgu, jak i w jego historii.

  W części oficjalnej pobytu odbyło się spotkanie z wiceprzewodniczącym Rady Dystryktu Tendring, który w ciepłych słowach podkreślił rolę partnerstwa miast w budowaniu więzi pomiędzy lokalnymi społecznościami. Następnie przedstawiciele Świdnicy, Biberach i Valence zaprezentowali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące swoich miast.

  Wszyscy uczestnicy wycieczki spędzili tydzień, mieszkając u rodzin angielskich. Dzięki temu jeszcze pełniej mogli poznać ich zwyczaje, styl życia oraz popracować nad znajomością języka. Spotkanie to nie było zupełnym zaskoczeniem – wszyscy mieli już okazję się poznać podczas wizyty gości z Tendring w Świdnicy we wrześniu 2009 r. Lipcowa rewizyta z pewnością jeszcze bardziej zacieśniła ich więzi.

  Nie zabrakło także atrakcji typowo turystycznych. Świdniczanie zwiedzili kapitanat portu w Harwich, siedzibę Straży Przybrzeżnej, okręg Tendring oraz najstarsze miasto Anglii – Colchester. Organizatorzy przygotowali również wieczór szant przy tradycyjnej rybie z frytkami, a także naukę ludowych tańców z tamtego regionu.

  Jak się okazuje członkowie ŚTPM oraz mieszkańcy Tendring nie zatęsknią za sobą zbyt długo. Angielscy goście już odpowiedzieli na nasze zaproszenie i złożą wizytę w Świdnicy w przyszłym roku.

  [photospace]

  Natalia Maliszewska

  Poprzedni artykułSą pieniądze na świdnicki aquapark
  Następny artykułRuszają zapisy na regaty