Rok budowy wieży w minutę [VIDEO]

  8

  Mieszkańcy Świdnicy i turyści od wielu miesięcy przyglądają się żmudnej pracy przy odbudowie wieży ratuszowej. Jej bryłę już widać nad dachami kamienic. Każdą chwilę pracy rejestrują kamery. Michał Nadolski już po raz drugi przygotował niezwykły film, ukazujący w skrócie przebieg rocznych robót:

  Odbudowa wieży, która zawaliła się  5 stycznia 1967 roku podczas nieumiejętnie prowadzonych pracach rozbiórkowych w bloku śródrynkowym, rozpoczęła się 8 czerwca 2010 roku. Nowa wieża będzie strzelista z widokiem na miasto przez tarcze zegara oraz odkrytym tarasem widokowym. Projekt wykonało Biuro projektów i realizacji inwestycji „Walas”. Budowla będzie nawiązywała do swojej historycznej poprzedniczki. Wykonuje ją legnicka firma „Budobratex”, która wygrała przetarg. Ze względu na ciasną zabudowę bloku śródrynkowego wielki żuraw budowlany pracuje na zewnątrz – w Rynku. Nowa wieża jest odlana z żelbetu, a jej fundamenty posadowione na palach wbitych w ziemię. Odbudowa wieży wraz z budową dodatkowego pawilonu będzie  kosztowała prawie 8 milionów złotych. 5,5 miliona stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jest już pewne, jak wieża zostanie zagospodarowana, ale wciąż pozostaje wiele znaków zapytania. O pewnikach i dylematach rozmawialiśmy z zastępcą prezydenta Świdnicy, Waldemarem Skórskim:

  Ciągle nie jest pewna data ukończenia prac. W trakcie budowy pojawiły się przeszkody, które znacznie opóźniły realizację. Czy uda się zdążyć z otwarciem na 5 stycznia 2012 roku, w 45 rocznicę katastrofy? Niewykluczone, że taka informacja zostanie ujawniona już w przyszłym tygodniu.

  Agnieszka Szymkiewicz/Wojciech Lewandowski

  Poprzedni artykułRekordowa zbiórka krwi
  Następny artykułLetnia szkółka tenisowa