Strona główna Bez kategorii Pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę

Pielgrzymi ruszyli na Jasną Górę

7

Tylko raz w roku nie tylko wypada, ale jest w dobrym tonie pojawienie się w świdnickiej katedrze w trampkach, sandałach, wygodnych dresach i sportowych kurtkach wraz z plecakami oraz karimatami. To znak rozpoznawczy pątników, wyruszających w pielgr How To Get Over Your Ex zymkę na Jasną Górę. O 11.00 wzięli udział w mszy św., a o 12.30 żegnani przez biskupa Ignacego Deca i prezydenta Świdnicy pod przewodnictwem głównego przewodnika ks.Romualda Brudnowskiego wyruszyli na 200 kilometrową trasę. Na Jasną Górę dotrą 9 sierpnia.

W VIII Pieszej Pielgrzymce Diecezji Świdnickiej bierze udział kilkaset osób. Ile dokładnie, będzie wiadomo dopiero na początku tygodnia. – To każdego roku najważniejsze wydarzenie w naszej diecezji – podkreślał biskup Dec, prosząc także o modlitwę za duchowieństwo i wszystkich wiernych. Wśród uczestników niemal połowa to młodzież, ale nie brakuje także osób starszych, schorowanych, rodzin z malutkimi dziećmi i niepełnosprawnych. – Najważniejsza jest modlitwa i rekolekcje w drodze – mówi Tomasz Pluta. – Jednak to także wspaniała okazja do poznania nowych ludzi, podtrzymania dawnych przyjaźni, a nawet czegoś więcej. Ja żonę poznałem właśnie podczas pielgrzymki i teraz wyruszamy razem z dziećmi.

Pielgrzymi codziennie pokonają od kilku do prawie 30 kilometrów. Będą nocować w namiotach. Są gotowi na skromne warunki sanitarne, na skwar i deszcz. Pierwszy postój w Pieszycach.  – W pielgrzymce można się zakochać albo ją znienawidzić – śmieje się pani Alicja, która już po raz 10. przejdzie trasę ze swoim niepełnosprawnym synem Marcinem.

Patronem pielgrzymki jest tym razem Jan Paweł II, a pątnicy będą dziękować za jego pontyfikat i niedawnaąbeatyfikację. Na Jasną Górę przed obraz Matki Boskiej każdy niesie także własne intencje.

POSŁUCHAJ:

pielgrzymka_swidnicka

Najsłynniejsza jest Warszawska Pielgrzymka na Jasną Górę, która obchodzi 300-lecie. W pierwszej wzięło udział 20 mężczyzn, którzy szli błagać o ratunek dla Polski. Przez kilka lat kraj nękały wojny, wewnętrzne waśnie, w 1708 roku niezwykle sroga zima spowodowała klęskę nieurodzaju, a tuz potem przyszła epidemia dżumy, powodując śmierć 1/3 ludności ówczesnej Polski.

asz

[photospace]

How To Get Over Your Ex

Poprzedni artykułPiłkarska przyszłość w Świdnicy
Następny artykułLiczby tygodnia