Encyklopedia Świdnicy coraz bliżej

  4

  Daty, nazwiska, wydarzenia umieszczone w jednym dziele. Tego jeszcze nie było. Po raz pierwszy w historii Świdnicy zostanie wydana encyklopedia naszego miasta. Zespół redakcyjny pracuje już nad pierwszymi hasłami. Również ty możesz stać się jej autorem. Encyklopedia ma być tworzona na wzór Wikipedi. Pierwszy zeszyt ma pojawić się przed świętami Bożego Narodzenia.

  Projekt segregatora Świdnickiej Encyklopedii

  Pomysł na stworzenie dzieła narodził się w Towarzystwie Regionalnym Ziemi Świdnickiej, ale to nie tylko członkowie Towarzystwa będą autorami encyklopedii. Swoich sił spróbować może każdy pod warunkiem, że zachowa szczególną dbałość o właściwą stylistykę i merytoryczną zawartość publikacji oraz będzie należeć do Komitetu Redakcyjnego.

  Wprowadzenie do dziejów Świdnicy, środowisko geograficzno – przyrodnicze, życie gospodarcze, życie społeczne i kulturalne, wojny i klęski żywiołowe, wybitni i znani świdniczanie, architektura i sztuka miasta, ikonografia i kartografia Świdnicy , to niektóre tematy jakie znajdą się w pierwszej Świdnickiej Encyklopedii – informuje Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

  Publikacja dla każdego hasła encyklopedycznego będzie mieścić się na 1 kartce wybranego przez Zespół Redakcyjny formatu. Hasła encyklopedyczne, gromadzone w kolejności alfabetycznej w obrębie działów, będą rozdzielone stronami przekładkowymi, zawierającymi artykuły przeglądowe dotyczące konkretnych działów. Całość będzie sukcesywnie wpinana do specjalnego segregatora, a po przekroczeniu jego objętości do kolejnych segregatorów tematycznych. Każdy dział tematyczny będzie wyróżniony kolorystycznie.

  Nakład Encyklopedii, w zależności od ostatecznych ustaleń, wyniesie od 500 do 1000 sztuk. Wstępnie założono, że w pierwszym etapie zostanie wydany segregator oraz strony przekładkowe wraz z artykułami, następnie, w odstępie 3 – 4 miesięcy, będą wydawane kolejne grupy publikacji.

  Odbiór segregatorów i kolejnych kompletów publikacji będzie bezpłatny, pod warunkiem uprzedniego wpisania się na listę subskrypcyjną.Na liście tej w pierwszej kolejności znajdą się świdnickie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i świdnickie jednostki kultury. Miejscem odbioru segregatorów i kolejnych kompletów publikacji będzie centrum informacji turystycznej lub Miejska Biblioteka Publiczna.

  Pierwszy numer i segregator najprawdopodobniej ukaże się przed świętami Bożego Narodzenia, podczas Świdnickiej Kolędy 2011.

  Poprzedni artykułFestiwal Folkloru po raz 20-ty
  Następny artykułOtwarcie bioelektrowni już w poniedziałek