Festiwal Folkloru po raz 20-ty

    0

    Statystyka i osiągnięcia sztandarowego festiwalu Strzegomia są imponujące. Przez ostatnie 19 lat wystąpiło tu 337 zespołów z 49 krajów z 6 kontynentów. To również 13.300 wykonawców, 550 godzin koncertów i 4 miesiące festiwalowe, 270.000 widzów bezpośrednich i miliony telewidzów, radiosłuchaczy i czytelników. Festiwal dorobił się certyfikatu CIOFF i rangi jednego z najważniejszych w Europie. Wszystkie występujące tu zespoły muszą spełniać surowe wymogi, czyli prezentować folklor w najczystszej postaci. Jubileusz rozpocznie się 9 sierpnia.

    Gospodarzem od samego początku jest zespół „Kostrzanie”, a rozmach zawdzięcza m.in. staraniom Violetty Urban i Zbigniewa Suchyty. Widzowie co roku mogli oglądać niezwykłe pokazy z tak egzotycznych miejsc jak Indie, Martynika, Dominikana, Togo czy Zair oraz artystów z całej Europy. Obok koncertów ważnym wydarzeniem zawsze jest Rynek Świata, czyli muzyczno-kulinarne spotkanie w centrum Strzegomia, kończone zwykle odtańczeniem poloneza na kilkaset par. Artyści przywożą także rękodzieło, którego próżno szukać w sklepikach z pamiątkami.

    XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Folkloru zaplanowano na  9 – 14 sierpnia. Podobnie jak poprzednie festiwale ten również będzie wyjątkowy i niepowtarzalny dzięki zaproszonym zespołom i wspaniałej festiwalowej publiczności. Tegoroczny festiwal został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. Koncerty festiwalowe poprowadzą konferansjerzy, którzy w ciągu XX lat festiwalu byli gospodarzami sceny, a sobotni, galowy koncert zakończy urodzinowy pokaz sztucznych ogni.

    Zespoły zaproszone do udziału w jubileuszowym
    XX Międzynarodowym Festiwalu Folkloru – Strzegom 2011.

    Zespół Folklorystyczny – „Volinianoczka” – Ukraina
    Zespół Folklorystyczny – „Epivates Nei” – Grecja
    Zespół Folklorystyczny – „Loust Toustem – Amics” – Francja
    Zespół Folklorystyczny – „Semenicul” – Rumunia
    Zespół Folklorystyczny – „Zaite” – Kolumbia
    Zespół Folklorystyczny – „Orizaba” – Meksyk
    Zespół Folklorystyczny – „Taskopru Halk Egitimi Merkezi” – Turcja

    Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Ludowy – „Koderki” – Łowicz, Polska
    Regionalny Zespół Pieśni i Tańca – „Kaszuby” – Kartuzy, Polska
    Zespół Folklorystyczny z Podhala – Polska
    Rokrocznie Gospodarzem festiwalu jest Zespół Folklorystyczny – „Kostrzanie”.

    /informacje ze strony UM Strzegom/

    Poprzedni artykułKonkurs na książkę
    Następny artykułEncyklopedia Świdnicy coraz bliżej