Zobacz zaćmienie księżyca

  4

  Przed nami najdłuższe zaćmienie księżyca od 11 lat. – Jeśli pogoda pozwoli, będziemy mogli obejrzeć to niezwykłe zjawisko również na Dolnym Śląsku. Zaćmienie zacznie się, gdy w Polsce będzie jeszcze trwał dzień, a Księżyc pokaże się na niebie już w całości zaćmiony – informuje Tomasz Lewicki, astronom i właściciel przenośnego planetarium Bajkonur.

  Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy „wślizguje” się on w cień rzucany w przestrzeni kosmicznej przez Ziemię oświetloną przez Słońce. Tarcza Księżyca będzie czerwono-brązowa – barwa ta pochodzi od atmosfery Ziemi, przez którą przeświecają promienie słoneczne. Podobne zabarwienie ma niebo po zachodzie albo przed wschodem Słońca. Księżyc będzie widoczny nisko nad wschodnim i południowym horyzontem, zatem by go dostrzec potrzebny będzie odsłonięty widnokrąg, bez zasłaniających widoku wysokich budynków i drzew. Zaćmienie można obserwować gołym okiem, przyda się również lornetka, przez którą dobrze widać kratery i góry na powierzchni naszego naturalnego satelity.

  Oto dokładny przebieg zjawiska

  początek zaćmienia częściowego: 20:23
  wschód Księżyca: 20:59
  zachód Słońca: 21:09
  początek zaćmienia całkowitego: 21:22
  maksimum zaćmienia: 22:13
  koniec zaćmienia całkowitego: 23:03
  koniec zaćmienia częściowego: 00:02
  wschód Słońca: 04:37
  zachód Księżyca: 05:01

  Jeśli tylko pogoda pozwoli zapraszamy do podziwiania tego niesamowitego zjawiska. Następne zaćmienie księżyca widoczne w naszym kraju  będzie  w 2015 roku.

  Więcej informacji o zaćmieniu na przeczytasz TU lub na www.przenosneplanetarium.pl

  foto Wikipedia

  Poprzedni artykułW sobotę przebadali 754 osoby
  Następny artykułTo jest plac budowy a nie plac zabaw