W sobotę przebadali 754 osoby

  5

  Sobotnia akcja „Zdrowa Rodzina” organizowana przez Wydział Zdrowia świdnickiego starostwa we współpracy z niepublicznymi przychodniami, szpitalem „Latawiec” i pogotowiem przyciągnęła sporą grupę mieszkańców naszego powiatu, którzy w tym dniu bez skierowań i kolejek mogli skorzystać zarówno z bezpłatnych badań, jak i porad lekarzy specjalistów. Przebadanych zostało w sumie 754 osób, które w sobotę 11 czerwca stawiły się w przychodni „ESKULAP” w Świdnicy.

  Ideą akcji było wyrobienie w ludziach nawyków prozdrowotnych i pokazanie jak dbać o swoje zdrowie. – Chcieliśmy pokazać, że myślenie o zdrowiu powinno pojawiać się w momencie, kiedy jesteśmy zdrowi, a nie jak już zaczynamy cierpieć na konkretną dolegliwość. – wyjaśnia Barbara Świętek z wydziału zdrowia świdnickiego starostwa.

  Do akcji organizowanej przez starostwo przyłączyły się publiczne i prywatne przychodnie zdrowia ze Świdnicy, które bezpłatne przebadały naszych mieszkańców. W tym dniu można było skorzystać z porad: laryngologa, dermatologa, urologa, neurologa, ginekologa, diabetolog, onkologa i psychiatry dziecięcego.

  Dodatkowo na chętnych czekały specjalistycznie badania słuchu, spirometrii, badania cytologiczne, a panie w wieku 50-69 lat mogły wykonać mammografię. Był też panel dla przyszłych mam, które mogły obejrzeć swoje pociechy podczas badania USG 3D/4D.

  Największym zainteresowaniem podczas tegorocznej akcji cieszyły się przeprowadzane po raz pierwszy w tym roku konsultacje i badania diagnostyczne kończyn u osób z objawami niedokrwienia kończyn dolnych.

  – Akcja dotyczyła osób z już rozpoznaną miażdżycą tętnic kończyn dolnych lub z objawami mogącymi sugerować istnienie niedokrwienia kończyn dolnych. Te dwa ostatnie badania przeprowadzone zostały w szpitalu „Latawiec” w Świdnicy.- wyjaśnia Barbara Świętek z wydziału zdrowia.

  W ramach tych badań z 20 zgłoszonych do konsultacji osób, cztery zakwalifikowano do przeprowadzenia zabiegu na oddziale kardiologicznym szpitala „Latawiec”.

  Dużym zainteresowaniem cieszyło się także badanie EKG. Wykonano je u 41 osób, w tym u 33 kobiet i 7 mężczyzn oraz 1 dziecka. Okazało się, że z tej grupy 12 osób wymagało dalszych konsultacji u lekarza POZ, dziecko otrzymało skierowanie do lekarza pediatry, a trzy osoby zostały pilnie skierowane na konsultacje do lekarza diabetologa.

  W przychodni „Eskulap” można było również obejrzeć pokazy sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz przyjrzeć się jak powinno udzielać się pierwszej pomocy przedmedycznej.

  W całej akcji ważne było to, że na badania mogły przyjść całe rodziny od dziadków i babć, po ciocie, wujków i najmłodszych jej członków. Dla dzieci przygotowano bowiem specjalny panel, gdzie badano ostrość wzroku, wady postawy i słuch. Dodatkowo w osobnych punktach można było sprawdzić poziom cukru, ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi.

  – Cieszę się, że mimo sobotniego upału tak wielu mieszkańców skorzystało z badań. To świadczy o tym, że potrzeba jest ogromna i takie akcje będziemy organizowali systematycznie.- mówi Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.

  ***

  Starostwo Powiatowe w Świdnicy dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji „Zdrowa Rodzina”.

  Organizatorzy: Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy, NZOZ „Eskulap” Świdnica, NZOZ Zespół Usług Medycznych „MEDYK” Świdnica, NZOZ „Ars Medica” Świdnica, NZOZ „BHMed” Świdnica, SP ZOZ Powiatowe Pogotowie Ratunkowe w Świdnicy, SP ZOZ w Świdnicy

  Monika Żmijewska

  Poprzedni artykułDrugie urodziny skateparku [FOTO]
  Następny artykułZobacz zaćmienie księżyca