Przed nami najdłuższe zaćmienie księżyca od 11 lat. – Jeśli pogoda pozwoli, będziemy mogli obejrzeć to niezwykłe zjawisko również na Dolnym Śląsku. Zaćmienie zacznie się, gdy w Polsce będzie jeszcze trwał dzień, a Księżyc pokaże się na niebie już w całości zaćmiony – informuje Tomasz Lewicki, astronom i właściciel przenośnego planetarium Bajkonur.
Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy „wślizguje” się on w cień rzucany w przestrzeni kosmicznej przez Ziemię oświetloną przez Słońce. Tarcza Księżyca będzie czerwono-brązowa – barwa ta pochodzi od atmosfery Ziemi, przez którą przeświecają promienie słoneczne. Podobne zabarwienie ma niebo po zachodzie albo przed wschodem Słońca. Księżyc będzie widoczny nisko nad wschodnim i południowym horyzontem, zatem by go dostrzec potrzebny będzie odsłonięty widnokrąg, bez zasłaniających widoku wysokich budynków i drzew. Zaćmienie można obserwować gołym okiem, przyda się również lornetka, przez którą dobrze widać kratery i góry na powierzchni naszego naturalnego satelity.
Oto dokładny przebieg zjawiska
początek zaćmienia częściowego: 20:23
wschód Księżyca: 20:59
zachód Słońca: 21:09
początek zaćmienia całkowitego: 21:22
maksimum zaćmienia: 22:13
koniec zaćmienia całkowitego: 23:03
koniec zaćmienia częściowego: 00:02
wschód Słońca: 04:37
zachód Księżyca: 05:01
Jeśli tylko pogoda pozwoli zapraszamy do podziwiania tego niesamowitego zjawiska. Następne zaćmienie księżyca widoczne w naszym kraju będzie w 2015 roku.
Więcej informacji o zaćmieniu na przeczytasz TU lub na www.przenosneplanetarium.pl
foto Wikipedia