Przećwiczyli bunt więźniów

  7

  Było jak w rzeczywistości, ale na szczęście to tylko ćwiczenia. 21 czerwca 2011, godzina 14.30. W Areszcie Śledczym w Świdnicy rozbrzmiewa syrena alarmowa. Na bramę główną jednostki zgłaszają się kolejni funkcjonariusze. Powodem ogłoszenia alarmu jest zdarzenie, które ma miejsce na placu spacerowym. Grupa osadzonych odmówiła powrotu do cel. Skazani zachowują się agresywnie i nawołują innych osadzonych z pawilonu mieszkalnego do przeciwstawienia się administracji jednostki. W związku z groźnym zachowaniem osadzonych zapada decyzja o zwróceniu się o pomoc do Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej (GISW) stacjonującej przy Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej we Wrocławiu.

  Do czasu przybycia GISW,  funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Świdnicy zabezpieczają bezpośredni teren zdarzenia, jak i całą jednostkę. O godzinie 15.30 do jednostki przybywa GISW. W związku z dalszym agresywnym zachowaniem osadzonych i fiaskiem podjętych negocjacji zapada decyzja o zastosowaniu środków przymusu bezpośredniego. O godzinie 15.45 GISW Okręgowego Inspektoratu we Wrocławiu wspólnie z nieetatową Grupą Interwencyjną składającą się z funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Świdnicy  podejmują interwencję na placu spacerowym. Osadzeni zostają obezwładnieni i wyprowadzeni z placu. Osadzonych uczestników zdarzenia z uwagi na rażące naruszenie porządku i bezpieczeństwa jednostki zakwalifikowano do skazanych z kategorii szczególnie niebezpiecznych i odtransportowano do okolicznych jednostek.

  Celem ćwiczeń było sprawdzenie współdziałania Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej stacjonującej we Wrocławiu z funkcjonariuszami nieetatowej Grupy Interwencyjnej Aresztu Śledczego w Świdnicy. W wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji starano się  w  praktyce sprawdzić umiejętności działania w warunkach zagrożenia   wewnętrznego jednostki penitencjarnej, nakierowanych na przywrócenie w niej pełnej kontroli i bezpieczeństwa. Efekty podsumowano na odprawie. Drobne problemy i niedociągnięcia, zauważone w toku realizacji poszczególnych etapów ćwiczeń zostały szczegółowo omówione przez kadrę kierowniczą . Wszyscy zgodnie podkreślali, że na szczególną uwagę zasługuje wysoki profesjonalizm Grup Interwencyjnych Służby Więziennej (GISW) z Wrocławia, jak i Świdnicy. Poziom koordynacji i sprawność działania prawie 30 funkcjonariuszy uczestniczących w projekcie budził podziw i dawał nadzieję, że w wypadku wystąpienia realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego będą oni reagowali w profesjonalny sposób.

  rzecznik prasowy

  ppor. Łukasz Zamerski

  [photospace]

  Poprzedni artykułMaciej Florek „Gleba” konferansjerem Strzegom Horse Trials
  Następny artykułZnieśli absurdalne ograniczenia