1200 gości na Kongresie Odnowy Wsi

  0

  Ponad 1200 gości z kraju i zza granicy, 6 paneli dyskusyjnych, wizyty studyjne, produkty regionalne, dyskusje i wymiana doświadczeń w zakresie Odnowy Wsi – to tylko część punktów programu  IV Polskiego Kongresu Odnowy Wsi, jaki w dniach 10-11 czerwca będzie miał miejsce w Krzyżowej.

  Swój udział w uroczystej sesji inauguracyjnej zapowiedzieli m.in. przedstawiciel Prezydenta RP dr Andrzej Hałasiewicz, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, Wiceprzewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE w Wiedniu dr Ryszard Wilczyński, a także władze województwa dolnośląskiego.

  Głównym celem Kongresu będzie zwrócenie uwagi na znaczenie współpracy gminy i sołectw jako kluczowych partnerów w realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi. Każde takie spotkanie jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, jakie daje Program Odnowy.
  W obradach uczestniczyć będą przedstawiciele samorządów lokalnych, grup odnowy wsi, Lokalnych Grup Działania oraz organizacji działających na rzecz rozwoju obszarów wiejskich –
  mówi wójt gminy Świdnica. – W tym roku z Programu Odnowy Wsi skorzystają 2 miejscowości: Grodziszcze, gdzie planowana jest rozbudowa świetlicy i parkingu przy boisku sportowym oraz Bystrzyca Górna, gdzie sportowcy cieszyć się będą z nowej szatni również i przebudowy boiska sportowego. Łącznie na ten cel pozyskaliśmy 650 tys. unijnych środków, tj. maksymalny 75% poziom dofinansowania.

  Pod pojęciem odnowa kryje się przede wszystkim podniesienie jakości życia mieszkańców wsi m.in. poprzez modernizację infrastruktury. Jednak odnowa to nie tylko renowacja fasad budynków, odpowiednie wyposażenie świetlic i remiz czy przywracanie historycznych budowli do życia. Nie mniej istotne jest porządkowanie przestrzeni wspólnej, a także organizowanie imprez o charakterze kulturalnym czy rekreacyjnym. Chodzi po prostu o to, by maksymalnie wykorzystać potencjał turystyczny i kulturalny, jaki drzemie w każdej gminie. Tak, żeby stała się ona miejscem przyjaznym do życia. Najlepszym sposobem na uruchomienie takich przemian na polskiej wsi jest wymiana poglądów. To właśnie dlatego od kilku już lat samorządowcy i działacze z różnych części Polski, a także zza granicy spotykają się na kongresach, by dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie odnowy wsi.

  Panele dyskusyjne:

  – Architektura Krajobrazu i Środowiska – moderator prof. Andrzej Drabiński, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
  Sytuacja społeczno-ekonomiczna na wsi – moderator prof. Barbara Kutkowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

  – Materialne dobra historyczne a odnowa wsimoderator grupy – prof. dr hab. Jan Kęsik Uniwersytet Wrocławski.

  – Tradycje i zwyczaje na obszarach wiejskich – moderator grupy – Henryk Dumin.

  – Partnerstwo sołectwa i gminy – gminne programy odnowy wsi na przykładzie gmin z województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego.

  – Odnowa wsi kobietą stoi – moderator wicewojewoda Ilona Antoniszyn-Klik

  Poza spotkaniami panelowymi na uczestników IV Polskiego  Kongresu Odnowy Wsi czekają domowe specjały, które zostaną zaprezentowane w ramach „Kiermaszu produktu lokalnego”. Gminę Świdnica reprezentować będą:

  – winnica świdnicka z Makowic. Na 3 hektarach ziemi uprawianych jest 120 odmian winorośli. W ciągu najbliższych kilku lat planuje się uzyskać ok. 30 tys. litrów wina rocznie.

  – Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Jedność” z Boleścina słynąca z wyrobu kaszanki i kiełbasy boleścińskiej. W 2008 roku  w  konkursie odbywającym się pod Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałków Województw, „Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów” Kaszanka boleścińska zdobyła nagrodę „PERŁA 2008”

  W dniach 9 i 11 czerwca zaproszeni goście wraz z ekspertami ds. odnowy wsi odwiedzą (na tzw. trasach studyjnych) kilka gmin na terenie Dolnego Śląska. W gminie Świdnica swoimi osiągnięciami pochwalą się między innymi Bystrzyca Górna i Stachowice.

  ********
  Po raz pierwszy termin „odnowa wsi” w polskich realiach zastosowano na Opolszczyźnie w 1996 r. Inspiracją do rozpoczęcia działań, w tym kierunku przez polskich samorządowców, stały się osiągnięcia modernizacyjne Nadrenii-Palatynatu oraz doświadczenia płynące z konkursu „Piękna Wieś”. Ważną rolę w uruchomieniu procesu odnowy wsi odegrał Ryszard Wilczyński – ówczesny przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, a dziś pełniący funkcję wiceprzewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi w Wiedniu.

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica

  UWAGA KIEROWCY

  Poprzedni artykułWsparcie dla rodzin
  Następny artykułZ lokomotywą nie masz szans! [FOTO/VIDEO]