Więcej miejsca dla maluchów

  0

  Jaworzyna Śląska jest pierwszą gminą w powiecie świdnickim  i jedną z 9 na Dolnym Śląsku, która skutecznie sięgnęła po dotację z programu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej  „Maluch 2011”. Dzięki 22 tysiącom złotych od września przybędzie 14 nowych miejsc w oddziałach żłobkowych samorządowego przedszkola.

  Za pozyskane środki zostanie wyremontowana i wyposażona sala o powierzchni prawie 40 m2, a także taras do wypoczynku na świeżym powietrzu. W tej chwili w oddziale żłobkowym jest 20 dzieci, rodzice już zapisali kolejną dziesiątkę, ale zgłoszenia nadal są przyjmowane. Jaworzyna Śląska zdołała pozyskać środki, mimo że od ogłoszenia konkursu do zakończenia przyjmowania ofert było zaledwie 20 dni.

  Na program „Maluch 2011” zarezerwowano 40 milionów złotych. Udało się rozdysponować tylko 15. Ministerstwo ogłosiło II konkurs, w którym o dofinansowanie do stworzenia miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 mogą się ubiegać kolejne samorządy gminne. Dotacja sięga połowy środków lub 70%, gdy ma dotyczyć dzieci niepełnosprawnych. Wachlarz możliwości jest szeroki – można adaptować dodatkowe sale w już istniejących żłobkach, remontować nowe budynki na potrzeby takich placówek, a także Klubów Dziecięcych. W grę wchodzą również obiekty budowane od podstaw (tu termin wykonania wydłużono do 2 lat). Samorządy mogą składać wnioski w 3 turach – do 15 czerwca, do 15 lipca i do 5 sierpnia.

  Świdnica nie będzie się ubiegać o środki z tego programu.  – Świdnica jako jedyne miasto w powiecie prowadzi miejski żłobek. Do programu nie przystępowaliśmy ze względu na fakt, że nie przewidujemy uruchomienia kolejnego żłobka, prowadzonego przez gminę – wyjaśnia Stefan Augustyn, rzecznik Urzędu Miejskiego. – Będziemy jednak wspierać inicjatywy osób, które będą zainteresowane świadczeniem takich usług na zasadzie działalności gospodarczej. Jeśli radni zgodzą się na zmianę porządku obrad, na piątkowej sesji Rady Miejskiej głosowany będzie projekt uchwały o wysokości opłaty wpisowej do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Proponowana stawka – 346,50 zł. –  Uchwała dotycząca wpisowego jest wymogiem ustawowym – tłumaczy rzecznik.

  asz

  Poprzedni artykułPodzielili się darem życia
  Następny artykułTrenowanie praw człowieka