Święto Konstytucji z flagami i kotylionami

  2

  250 biało – czerwonych kotylionów i 100 polskich flag zostanie dzisiaj rozdanych wśród uczestników obchodów święta 3 Maja. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 na Osiedlu Młodych przed kościołem pw. NMP Królowej Polski. Niech to będzie znak naszego patriotyzmu i dumy z niepodległości. Zapraszam bardzo serdecznie do udziału w zaplanowanych uroczystościach – zachęca  Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

  Uchwalona przez sejm 3 maja 1791 roku Konstytucja była drugim takim dokumentem na świecie, po amerykańskiej. Zdaniem dwóch jej współautorów,  Ignacego Potockiego i Hugo Kołłątaja, była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny”. Przez 123 lata, od rozbiorów w 1975 roku, przypominała o walce o niepodległość. W wolnej Polsce w 1919 roku 3 maja został ustanowiony świętem państwowym. Zdelegalizowane przez władze PRL w 1951 roku  wróciło tryumfalnie po zmianie ustroju w 1990 roku.

  3 Maja w Świdnicy:

  godz. 12.00 Uroczystości rocznicowe na Osiedlu Młodych,
  ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat” oraz „Mały Jubilat”. Wystąpienie okolicznościowe.

  godz. 12.30 Msza Święta.

  godz. 15.30 – Festyn rodzinny „Parafia Dzieciom”
  ul. Prądzyńskiego (teren wokół byłej kaplicy)
  Organizator: Parafia p.w. NMP Królowej Polski
  Wstęp wolny

  godz. 19.00 – Projekcja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”
  reż. R. Wieczyński
  Sala teatralna ŚOK, Rynek 43

  Poprzedni artykułMarsz dla życia i rodziny
  Następny artykułŚnieg pada. Zima w maju? [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]