Śnieg pada. Zima w maju? [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

  33

  Wiele osób, które dopiero się obudziły i wyjrzały przez okno, z niedowierzaniem patrzy na padający śnieg. Prognozy pogody przewidywały poważne ochłodzenie, ale mowa była raczej o deszczu. Śnieg w maju nie jest jednak anomalią pogodową.

  Opady śniegu na nizinach w maju (a szczególnie na początku miesiąca) nie należą wcale do tak wielkiej rzadkości, jak mogłoby się wydawać – zdarza się przynajmniej jeden taki maj na dekadę – śnieg padał w maju 1991,  szczególnie interesujący był opad w maju 2004 – występował on m.in. w zachodniej Polsce wyjątkowo późno, bo 23 maja. Bardzo zimno i śnieżnie było również 3 maja 1941 roku – miejscami w południe temperatura (na nizinach) wynosiła w pobliżu zera, a nawet była lekko ujemna – średnie dobowe temperatury 3 maja 1941 były w wielu miejscach ujemne (!). Wysokie były również sumy opadu – z pewnością miejscami pokrywa śnieżna przekroczyła 10 cm.  (za Prognozy numeryczne GFS/WRF).

  W Świdnicy opady nie są jeszcze dotkliwe, ale na drogach w okolicy Jeleniej Góry śnieg powoduje poważne utrudnienia. Policja wstrzymała ruch samochodów ciężarowych na trasie krajowej nr 3, na rondzie z rozjazdem w kierunku Szklarskiej Poręby i Gryfowa. Ślisko na całym odcinku w kierunku Zgorzelca. Utrudnienia między Jaworem i Bolkowem, gdzie jest nie tylko ślisko, ale na jezdnię spadają także gałęzie złamane pod naporem śniegu.

  Dzisiaj śnieg może padać do wieczora, a temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza. Przez kolejne 3 noce mogą wystąpić przymrozki. Już jutro powinno wrócić słońce, choć upału nie będzie – zaledwie około 6 stopni. Chłodna aura utrzyma się wg synoptyków co najmniej do początku przyszłego tygodnia, ale od czwartku ma być nieco cieplej.

  W Witoszowie strażacy z drogi musieli usunąć zwalone drzewo.

  Zrobiłeś zdjęcie zimy w maju? Wyślij do nas! Na fotografie ze śniegiem czekamy pod adresem e-mail [email protected]

  Poprzedni artykułŚwięto Konstytucji z flagami i kotylionami
  Następny artykułZablokowane drogi. Brak prądu.