Rodzice wizytowali budowę Szkoły Specjalnej

  5

  Do 30 czerwca potrwają prace przy budowie nowego kompleksu Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy. Obiekt nabiera coraz wyraźniejszych kształtów, widać już konkretne elementy architektoniczne na zewnątrz kompleksu i ciekawe rozwiązania wewnątrz budynku. Będzie mnóstwo klas dla niepełnosprawnych uczniów, przestronna sala gimnastyczna i  ciekawie zagospodarowane otoczenie terenu. Koszt budowy obiektu to 17 mln zł. Nowej szkoły nie mogą doczekać się jej przyszli, niepełnosprawni uczniowie, a przede wszystkim ich rodzice, którzy dzisiaj po raz kolejny odwiedzili budowany obiekt.

  Budowę jak co tydzień wizytowali także Inżynier Kontraktu, odpowiedzialna za inwestycje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu, kierownik budowy, przedstawiciel ze strony wykonawcy oraz kierownik Wydziału Inwestycyjnego świdnickiego starostwa Łukasz Pełka. Rozmawiano o stanie zaawansowania prac, realizacji wszystkich dodatkowych robót i prac zamiennych oraz o tak ważnym terminie zakończenia budowy kompleksu. Przypomnijmy, że prace miały zakończyć się w kwietniu. Okazało się jednak, że wystąpiły konieczne do wykonania dodatkowe prace, co przesunęło termin zakończenia budowy na 30 czerwca.

  Pojawiła się konieczność wykonania dodatkowych prac i nowy termin został aneksem do umowy wyznaczony na 30 czerwca – wyjaśnia Sabina Cebula z Zarządu Powiatu. – Mimo przesunięcia terminu zapewniam, że dzieci rozpoczną naukę w nowym budynku zgodnie z planem, czyli we wrześniu br. Chodzi konkretnie o dodatkowe prace przy jednej ze ścian budynku i na dachu, w miejscu gdzie miał powstać moduł budowany przez Miasto Świdnicę.

  W tym miejscu miał być dołączony moduł drugiej szkoły miejskiej, ale ten plan nie będzie w tej chwili realizowany. Konieczne jest  więc wykonanie elewacji na ścianie szczytowej na budynku „F”, zmiana koncepcji zagospodarowania terenu – droga dojazdowa i chodnik po stronie wschodniej (wykonanie ciągu pieszo-jezdnego przed budynkiem szkoły wraz z obrzeżami i obniżonymi krawężnikami),  przestawienie trafostacji oraz pokrycie dachu auli w budynku „F” tapetą. – wyjaśnia Łukasz Pełka, dyrektor Wydziału Inwestycyjnego świdnickiego starostwa.

  W ramach dodatkowych robót przewidziano także podmurowanie ścian wewnętrznych, co ma  w efekcie poprawić akustykę pomieszczeń. Pozostaje także dokończenie budowy kanalizacji deszczowej oraz sieci elektrycznej, których zakończenie jest funkcjonalnie powiązane z robotami w bryle budynku i jego otoczeniu. Wszystko, łącznie z drogą i mediami, ma być gotowe w nieprzekraczalnym terminie do ostatniego dnia czerwca. Niebawem ogłoszony zostanie także przetarg na wyposażenie budynku. Są także pomysły, aby klasy miały swoich patronów, co pozwoliłby na pozyskanie prywatnych inwestorów chętnych wyposażyć poszczególne pomieszczenia.

  Obiektem zachwyceni byli także rodzice niepełnosprawnych uczniów, którzy przyszli obejrzeć, w jakim tempie budynek pnie się w górę. Zarówno oni, jak i ich dzieci nie mogą już doczekać się zakończenia budowy i przenosin do nowego obiektu. Trafią do niego dzieci z obiektów przy ulicy Jagiellońskiej w Świdnicy oraz uczniowie z Bystrzycy. Na prośbę Rad Pedagogicznych i rodziców nie zostaną natomiast zlikwidowane szkoły specjalne w Świebodzicach i Strzegomiu.

  Monika Żmijewska

  [photospace]

  Poprzedni artykułKongres Regionów w liczbach
  Następny artykułPobiegnij z całą Polską