Prezydent Komorowski na Kongresie Regionów

  21

  To już jest pewne. Bronisław Komorowski, prezydent RP 11 maja odwiedzi Świdnicę. Taką informację podali dzisiaj prezydenci Wrocławia i Świdnicy na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej we Wrocławiu. Prezydent Komorowski weźmie udział w sesji plenarnej „Władza centralna a władza samorządowa. Jak jest naprawdę?”, organizowanej w ramach II Kongresu Regionów, który już 10 kwietnia rozpocznie się w Świdnicy.

  Ogólnopolski Kongres Regionów może przyciągnąć dwa tysiące uczestników. Spotkanie samorządowców z biznesem, przedstawicielami władz regionalnych i centralnych po raz drugi organizuje wydawnictwo Ringier Axel Springer i Miasto Świdnica.

  W Świdnicy podczas Kongresu pojawią się współtwórcy ustawy o samorządzie – profesorowie Jerzy Regulski i Michał Kulesza. W dniach 10 – 12 maja zorganizowane zostaną 4 sesje plenarne i kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. Zaplanowano także mecz piłkarski samorząd kontra samorząd. Uczestnicy Kongresu podpiszą Kartę Świdnicką, która ma stać się ważnym narzędziem dialogu samorządowców z rządem i parlamentem. Dokument będzie określał cztery podstawowe zasady samorządności: partycypację, decentralizację, samostanowienie i solidarność.

  Podczas 50 paneli wystąpi w sumie ponad 200 prelegentów. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów – marszałkowie, prezydenci miast, burmistrzowie, starostowie i wójtowie oraz biznesu, administracji publicznej, Unii Europejskiej, a także eksperci, naukowcy i dziennikarze.

  W trakcie Kongresu Regionów uroczystą premierę będzie miał film „Zdarzyło się tylko w Polsce” w reżyserii Pawła Kędzierskiego. Film  dokumentuje 20 – lecie polskiej reformy samorządowej.

  Poprzedni artykułMistrzowie Polski ze Świdnicy!
  Następny artykułDługie i drogie sprzątanie