Mieszkańcy będą tworzyć lokalne prawo?

  8

  Po wielu latach wraca pomysł, by dać prawo mieszkańcom Świdnicy do tworzenia lokalnego prawa. W tej chwili autorami uchwał, poddawanych głosowaniu Rady Miejskiej, mogą być prezydent, komisje rady i grupy minimum 5 radnych. Trwają prace, by dać taką możliwość także świdniczanom.

  Pracuje już doraźna komisja statutowa. – Chcemy, by obywatelską inicjatywę uchwałodawczą gwarantował statut miasta – mówi radny Rafał Ząbczyk, który zaproponował powrót do pomysłu sprzed lat. – Mieszkańcy powinni mieć prawo współdecydowania o sprawach Świdnicy – dodaje. Pomysł został zaakceptowany przez rządzącą koalicję Wspólnoty Samorządowej i Platformy Obywatelskiej. – Zebraliśmy już wnioski, jak powinien wyglądać zapis w statucie, potrzebna jest jeszcze opinia radców prawnych i oczywiście akceptacja Rady Miejskiej – wyjaśnia radny Ząbczyk. – Mam nadzieję, że uchwała wprowadzająca tę nowość do statutu będzie głosowana już w czerwcu.

  Jak miałoby to wyglądać? Ze wstępnych ustaleń wynika, że złożenie obywatelskiego projektu uchwały byłoby możliwe po zebraniu 500 podpisów osób zameldowanych w Świdnicy i posiadających prawo wyborcze.

  W sąsiednim Dzierżoniowie prawo do zgłaszania obywatelskich projektów zostało zapisane w statucie miasta w 2008 roku. Tam wystarczy zebrać 50 podpisów. Z możliwości mieszkańcy Dzierżoniowa skorzystali tylko raz.

  Polacy mają prawo wprowadzania pod obrady sejmu obywatelskich projektów ustawodawczych. Konieczne jest zebranie 100 tysięcy podpisów.

  asz

  Poprzedni artykułNawrócony gangster w Świdnicy
  Następny artykułKrew dla Polski – oddaj już dziś!