Dwa powiaty jedna idea

  3

  To tytuł prezentacji, która zajęła pierwsze miejsce w powiatowym konkursie ogłoszonym z okazji jubileuszu 10- lecia partnerstwa między Powiatami: Świdnickim i Bergstrasse. Doskonale oddaje on to, co od dekady łączy te oddalone od siebie o ponad 800 km regiony z Polski i Niemiec. Przyjaźń, partnerstwo, współpraca ponad podziałami i bez względu na odległość – wszystko to sprawia, że ta współpraca trwa już 10 lat i będzie kontynuowana. W minioną sobotę oba powiaty z Polski i Niemiec uroczyście świętowały 10. rocznicę podpisania umowy o partnerskiej współpracy.

  Wszystko zaczęło się zwykłej pomyłki. Pierwotnie to powiat kłodzki miał współpracować z Bergstrasse, ale tak los pokierował wydarzeniami sprzed 10 lat, że to właśnie nasz powiat nawiązał pierwsze kontakty z tym malowniczym regionem Landu Hesja.

  – Pamiętam, jak 10 lat temu, jeszcze jako Radny Rady Powiatu Świdnickiego pierwszej kadencji, zupełnie przez przypadek otrzymałem kontakt do powiatu w Niemczech, który szukał partnera w Polsce. Udało nam się zorganizować pierwsze spotkanie w Niemczech i doskonale pamiętam wrażenia, jakie po nim pozostały. Mówiliście, że jesteśmy świetnym Powiatem i nawet nasz starosta (był nim wtedy Wojciech Murdzek) mówi po niemiecku. I tak się wszystko zaczęło. – wspominał starosta Zygmunt Worsa, dzięki któremu kontakt do Bergstrasse z Kłodzka trafił właśnie do Świdnicy.

  Potem wszystko potoczył się bardzo szybko. Pierwszą umowę o współpracy partnerskiej podpisali ówczesny starosta świdnicki Wojciech Murdzek i starosta z Bergstrasse Norbert Hofmann w październiku 2001 r. w Niemczech. Niecały rok później, w kwietniu 2002 r., umowę o współpracy podpisano także w naszym powiecie, podczas uroczystości w Krzyżowej. Zaraz potem Niemcy zawiązali Stowarzyszenie Brücke/Most propagujące idee współpracy. Jego przewodniczącym został Werner Breitwieser, który jest także od wielu lat Przewodniczącym Rady Powiatu Bergstrasse. Idąc za dobrym przykładem, podobne stowarzyszenie powstało w naszym powiecie, a na jego czele stanął wiceprzewodniczący minionej kadencji, obecnie Radny Rady Powiatu Władysław Gołębiowski. W obu stowarzyszeniach mocno udzielają się zwykli mieszkańcy.

  – To pokazuje, że idea partnerstwa, przyjaźni i współpracy zatacza coraz szersze kręgi. Bo mówiąc o współpracy, o partnerstwie mówimy przecież o kontaktach międzyludzkich i ta współpraca jest wtedy dobra, gdy ludzie darzą się sympatią i zaufaniem. A tego w naszym partnerstwie nigdy nie brakowało. – mówił podczas zorganizowanych w Krzyżowej uroczystości starosta Zygmunt Worsa.

  O przyjaźni mówili także goście z Niemiec.

  – O partnerach z Powiatu Świdnickiego od początku mówimy – przyjaciele. Bo właśnie na przyjaźni, życzliwości i otwartości oparte są nasze stosunki. Dążymy do możliwie szerokiego propagowania partnerstwa w naszych powiatach. Chcemy, aby poznawało się jak najwięcej osób z Niemiec i Polski, z Bergstrasse i ze Świdnicy. – mówił Matthias Wilkes, starosta Powiatu Bergstrasse.

  Jubileusz 10-lecia współpracy partnerskiej to także doskonały moment na podsumowanie dotychczasowych jej etapów. Długo wymieniał je w swoim przemówieniu w Krzyżowej polski starosta Zygmunt Worsa.

  Uroczystości w Krzyżowej zakończyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych: Aleksandrę Słabą, Alicję Probalę, Pawła Zbocha, Krzysztofa Darowskiego i Kornela Kwarciaka z klasy 3TI. Opiekunowie: Anna Foryś-Musik i Małgorzata Koźlik. Drużyna ta zajęła I miejsce w ogłoszonym przez świdnickie starostwo konkursie, promującym jubileusz 10- lecia współpracy Powiatu Świdnickiego i Bergstrasse.

  Następnie goście udali się do budynku pałacowego w Krzyżowej, gdzie znakomita niemiecka malarka Gerdi Gutperle otworzyła swój pierwszej w naszym kraju wernisaż.

  ***

  Druga część uroczystości przeniosła się do Kościoła Pokoju w Świdnicy. W tym szczególnym miejscu odnowiono podpisaną 10 lat temu umowę o partnerskiej współpracy.

  – Nasze partnerstwo ma już 10 lat i sprawdziło się w wielu kontaktach, wymianach kulturalnych i imprezach sportowych. To, co jest już za nami, tworzy teraz solidny fundament, na którym będziemy mogli dalej wspólnie budować mosty przyjaźni i zrozumienia pomiędzy naszymi narodami. – podkreślali niemiecki starosta Matthias Wilkes i Przewodniczący Rady Powiatu Bergstrasse Werner Breitwieser.

  Goście mogli wysłuchać także koncertu organowego w wykonaniu brata starosty Powiatu Bergstrasse – dr. Floriana Wilkesa.

  Obchody zamknęło wspólne spotkanie integracyjne, podczas którego na gości czekała niespodzianka – ogromny tort z herbami Powiatów: Świdnickiego i Bergstrasse oraz życzenia i podziękowania dla wszystkich inicjatorów i kontynuatorów tego pięknego partnerstwa.

  ***

  A oto skrót wydarzeń, które realizowane były w ciągu minionej dekady w ramach współpracy partnerskiej:

  Wszystko zaczęło się od wspólnego projektu unijnego, dzięki któremu zorganizowano staże zagraniczne dla kilkudziesięciu absolwentów szkół powiatu świdnickiego w niemieckich firmach i instytucjach. Duża grupa młodzieży z Powiatu Bergstrasse zaproszona została do rozegrania meczy piłki nożnej z młodymi piłkarzami z Powiatu Świdnickiego. Z kolei nasza młodzież wypoczywała na obozie w Ober-Abtsteinach u podnóża gór Odenwaldu. Braliśmy również udział w projekcie polsko–niemiecko–izraelskim „Tyle nas łączy… Poszukajmy tego!”. Wspólnie świętowaliśmy obchody „Dni Hesji” w 2004 roku. Do Niemiec wyjechała wtedy 100 osobowa delegacja z Polski, w tym spora grupa sportowców i młodzieży z powiatowych szkół. Wspólnie świętowano także rocznicę Zjednoczenia Niemiec, kiedy to po raz pierwszy w historii Powiatu Bergstraße, Polak – ówczesny starosta Jacek Wajs – wygłosił przemówienie, a zespoły skrzypaczek z Polski i Niemiec wspólnie odegrały hymn Unii Europejskiej.

  Potem było jeszcze lepiej. Na organizowaną przez nasz powiat międzynarodową imprezę kulturalną pod nazwą: Prezentacje Twórczości Artystycznej w Powiecie Świdnickim przyjechali wspaniali artyści z Niemiec: Siegfried Speckardt i Erich Stahl. Wśród gości był również Berthold Mäurer dyrektor teatru w Powiecie Bergstarsse. W Teatrze Miejskim, gdzie świętowano obchody Dni Powiatu Bergstrasse w Powiecie Świdnickim, odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 5-lecia współpracy obu powiatów. Na kamiennej tablicy widnieją wizerunki Królowej Brunhildy oraz Księcia Bolka Świdnickiego – historycznych postaci charakterystycznych dla naszych regionów. Dzisiaj tablica umieszczona jest w holu starostwa przypominając o przyjaźni i partnerskiej współpracy między mieszkańcami obu powiatów.

  Minione lata współpracy to także spotkania sportowców. W maju 2007 r. gościliśmy ponad 40 osobową grupę sportowców z Bergstrasse, którzy rozegrali międzynarodowe mecze piłki nożnej i siatkówki z polskimi drużynami. W sumie prawie 80 osobowa grupa młodzieży z Polski i Niemiec miała możliwość integracji podczas zawodów sportowych zorganizowanych przez Powiat Świdnicki.

  Były także akcenty kulturalne. Nasz powiat w 2007 r. odwiedziła amatorska grupa teatralna OKACLU, założona przez mieszkańców małej miejscowości Ober-Absteinach. Występ gości z Niemiec obejrzała młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu. Z kolei w rewanżu nasi mieszkańcy mogli wziąć udział w misji gospodarczo-kulturalnej w ramach wspólnego projektu „Wymiana gospodarcza i kulturalna. Spotkanie partnerskie w Powiecie Bergstraße”. Po raz pierwszy w historii partnerstwa udało się wtedy zorganizować spotkanie przedstawicieli wielu grup zawodowych: biznesu, rolnictwa, branży zajmującej się energią atomową, artystów i osób odpowiedzialnych za turystykę.

  Rok 2008 to kolejne wspólne inicjatywy: udział w Festynie Rodzinnym w Pszennie, wspólne kibicowanie rozgrywkom EURO 2008 na Solararena w Bürstadt, wizyta 45-osobowej grupy młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego w Bensheim w naszym Centrum Szkolenia Zawodowego w Świdnicy.

  W 2009 roku realizowano kolejny wspólny projekt pn. „Festiwal kultur. Wymiana kulturalna w Powiecie Świdnickim”. Wspólnie świętowano także obchody 20-lecia Mszy Pojednania, gdzie podczas uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej wydarzenia sprzed 20 lat, artystka Gerdi Gutperle przekazała Krzyżowej symboliczny znak pokoju – obraz „Dłonie ofiarujące” jako szczególne podkreślenie związku łączącego oba powiaty z Polski i Niemiec.

  Kolejny rok 2010 przyniósł wspólny udział przedstawicieli Powiatów Świdnickiego i Bergstraße w misji gospodarczej w Obwodzie Kaliningradzkim i spotkanie z Sebastianem Vettelem w Heppenheim.

  Warto wspomnieć również coroczny udział naszego powiatu już od 7 lat w Targach Turystycznych w Mannheim, gdzie dzięki zaproszeniu z Powiatu Bergstrasse możemy wspólnie z Niemcami promować nasz powiat i cały region.

  Ten rok to wspólne obchody 10-lecia współpracy partnerskiej i kolejne inicjatywy, które będą realizowane, aby partnerstwo przetrwało następną dekadę i jeszcze dłużej.

  Monika Żmijewska

  rzecznik prasowy

  Starostwa Powiatowego w Świdnicy

  Poprzedni artykułDiecezja świdnicka na mapie
  Następny artykułDroższy żłobek?