Droższy żłobek?

  4

  W Świdnicy jest tylko jeden żłobek dla 85 maluchów. Zdobycie w nim miejsca dla dziecka jest nie lada sztuką, bo to jedna z najtańszych form opieki. Miesięczna opłata kosztuje rodziców 115 złotych, wyżywienie 5 złotych dziennie. Miasto chce podnieść stałą opłatę do 140 złotych.

  – Czy to dużo, czy niewiele, zależy od sytuacji każdej rodziny – mówi pani Joanna, której miejsca w żłobku dla córki nie udało się zdobyć. Opłaca nianię – 8 złotych za godzinę. – To jest kombinacja, bo na zatrudnienie opiekunki w pełnym wymiarze nie byłoby mnie stać. Miesięcznie musiałabym wydać 1400 złotych, a niewiele więcej sama zarabiam – tłumaczy młoda matka. – Dlatego niania przychodzi na 3-4 godziny, a potem zmienia ją babcia. Myślałam o prywatnym klubie maluszka, to jednak wydatek ponad 600 złotych miesięcznie plus wyżywienie. Też drogo.

  Żłobek jest ratunkiem dla kobiet, które mają więcej niż jedno dziecko. – Nie wyobrażam sobie zatrudniania niani i ponoszenia wydatków na przykład na drugie, chodzące do przedszkola – wyjaśnia pani Joanna. – A jeśli dzieci jest jeszcze więcej? Wydaje się , że 25 złotych podwyżki to nie jest dużo, ale dla wielu kobiet może być progiem nie do przeskoczenia.

  Tadeusz Niedzielski, dyrektor Departamentu Oświaty i Spraw społecznych w Urzędzie Miejskim tłumaczy, że obecna cena nie może się obronić, bo w ciągu ostatnich dwóch lat (od poprzedniej zmiany), drastycznie wzrosły koszty utrzymania żłobka. – Drożeją wszystkie media, z tym faktem nie da się dyskutować – wyjaśnia dyrektor. Miasto do funkcjonowania żłobka dopłaca 870 tysięcy złotych rocznie. Dzięki podwyżce opłat dla rodziców zyskałoby 2 tysiące złotych miesięcznie.

  – Jestem zdecydowanie przeciwny planowanej zmianie opłat – twierdzi Wojciech Kielka, radny Prawa i Sprawiedliwości. – To wyłącznie moje zdanie, bo klub PiS dopiero będzie o projekcie uchwały rozmawiał. Jak zwykle pomysł pojawił się tuż po zamknięciu programu sesji i jak zwykle nie dano nam czasu na wnikliwe przyjrzenie się wszystkim za i przeciw. Poza tym uważam, że prezydent szuka oszczędności wszędzie, bo przecież jakoś trzeba będzie spłacać 84 miliony złotych na aquapark.

  – Radny Kielka przez najbliższe 20 lat będzie każdą podwyżkę w lokalnych opłatach tłumaczył aquaparkiem – odpowiada radny PO Rafał Ząbczyk. Dodaje jednak, że jego klub także jeszcze o planowanej zmianie opłat za żłobek nie rozmawiał. – Moim zdaniem powinniśmy się wstrzymać z taką decyzją. Podwyżka obowiązywałaby najwcześniej od lipca i przyniosłaby 12 tysięcy złotych dodatkowych wpływów. Uważam, że warto tych pieniędzy poszukać w budżecie i nie zmieniać opłat.

  W Wałbrzychu opłata stała w żłobkach to 209 złotych miesięcznie, w Bolesławcu – 200, w Dzierżoniowie 120 złotych.

  Projekt świdnickiej uchwały wejdzie do programu sesji, planowanej na 27 maja, dopiero po akceptacji większości radnych.

  asz

  Poprzedni artykułDwa powiaty jedna idea
  Następny artykuł58 lat razem przez życie