Wielkie przygotowania do królewskiej wizyty

  22

  – Żona na pewno włoży długą suknię, nie mamy natomiast  pewności co do kapelusza. W tej sprawie wysłaliśmy oficjalne zapytanie do Dworu Królewskiego – opowiada pastor Waldemar Pytel, który znajdzie się w niezwykle wąskim gronie osób towarzyszących szwedzkiej parze królewskiej podczas wizyty na Dolnym Śląsku.  Król Karol Gustaw XVI z królową Sylwią w Świdnicy pojawią się 6 maja o godzinie 16.40.

  Wizyta będzie bardzo krótka. Para królewska najpierw odwiedzi Dom Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” przy ulicy Kościelnej, gdzie w m.in.  towarzystwie Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka spędzi 15 minut. – Na królewskich gości będę czekał z żoną  w bramie placu Pokoju, skąd przejdziemy do Kościoła Pokoju – informuje pastor Pytel. W świątyni dla Karola Gustawa XVI i królowej Sylwii zaśpiewa Susan Rydan. Na koncert imienne zaproszenia otrzyma około 300 osób. Prosto ze Świdnicy znamienici goście pojadą do Wrocławia i odlecą samolotem do Szwecji.

  Wizyta jest przygotowywana w najdrobniejszych szczegółach. Pracują nad nimi przedstawiciele szwedzkiego Dworu Królewskiego, ambasady,  przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, władz województwa, miasta, powiatu i Biuro Ochrony Rządu. Obowiązują restrykcyjne obostrzenia, zarówno co do przebiegu odwiedzin, jak i etykiety. Wiadomo już, że prawo towarzyszenia królewskiej parze na Dolnym Śląsku  będą miały tylko 4 rodziny – wojewoda dolnośląski Aleksander Skorupa z małżonką, marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec z małżonką, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Waldemar Pytel z małżonką oraz prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek z małżonką.

  – Nie ukrywam, że jesteśmy bardzo podekscytowani, bo wizyty o takiej randze w powojennej historii Świdnicy i Kościoła Pokoju jeszcze nie było i raczej nie można spodziewać się podobnej w przyszłości – mówi pastor. – Oczywiście plac Pokoju będzie wysprzątany, ale nie zamierzamy „malować trawy na zielono”. Chcemy, by nasi znakomici goście zobaczyli, jak wiele jeszcze wysiłku potrzeba, by przywrócić temu miejscu należną świetność.

  ***

  Jak informuje Ambasada Szwecji w Warszawie w dniach 4-6 maja na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wizytę państwową w Polsce złożą IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia. Podczas wizyty parze królewskiej towarzyszyć będą przedstawiciele szwedzkiego rządu. W związku z wizytą państwową do Polski przybędzie także delegacja szwedzkich przedsiębiorców. Zwykle w ciągu roku IKM Król Karol XVI Gustaw i Królowa Sylwia składają i przyjmują dwie wizyty państwowe. Każda wizyta trwa od dwóch do trzech dni i odbywa się zgodnie z tradycjami narodowymi i odpowiednim ceremoniałem.

  asz

  Poprzedni artykułWielkanocne stoły na 35 sposobów [VIDEO]
  Następny artykułSesja Rady Gminy w południe