Unia wymusza zmiany w segregacji odpadów

  18

  Ze względu na wymogi stawiane przez Unię Europejską, konieczne jest rozszerzenie zakresu stosowanej w Świdnicy segregacji odpadów. Od kilku lat w wielu punktach miasta stoją pojemniki na szkło, plastik, papier. Od niedawna odrębne pojemniki służą do gromadzenia odpadów biodegradowalnych. Ale to nie koniec zmian.

  Od stycznia 2012 roku wymogi w zakresie segregacji odpadów są zaostrzane. Dotyczyć ma to przede wszystkim podmiotów produkcyjnych, ale także sfery usług, w tym gastronomii. Z tego też względu trzeba dołożyć dodatkowe pieniądze w ramach odbudowy wieży ratuszowej. Ponieważ w ratuszowej kawiarni sprzedawane będą różne rodzaje napojów, nowe przepisy wymuszają wykonanie bardziej skomplikowanej instalacji kanalizacyjnej. Istotę modyfikacji wyjaśnia Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy:

  Zaostrzone normy unijne w dziedzinie segregacji odpadów wchodzą w życie od 1 stycznia 2012. Dotyczą także nowych obiektów użyteczności publicznej. Zmusza nas to do przeprojektowania instalacji kanalizacyjnych w budowanej wieży ratuszowej. Ponieważ zlokalizowana będzie tam kawiarnia, konieczne jest rozdzielenie strumienia ścieków według unijnych wytycznych. Należy także wprowadzić czytelne dla użytkowników oznaczenia poszczególnych stanowisk sanitarnych. Nieczystości podlegać będą utylizacji w specjalnie dostosowanym do każdego ich rodzaju biobloku. Pierwsze takie rozwiązania już funkcjonują w kilku miastach Polski. Niestety, wydatki nie są bagatelne. Szacujemy je na około 240 tysięcy złotych.

  W tej chwili biuro architektoniczne kończy prace projektowe. W pierwszych dniach kwietnia złożony będzie w Starostwie Powiatowym wniosek o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę.

  Na załączonym zdjęciu przedstawiamy wizualizację toalety w przyziemiu pawilonu wejściowego do wieży.

  Poprzedni artykułKatarzyna Figura na Festiwalu Reżyserii Filmowej
  Następny artykułSzajka włamywaczy grasowała 2 lata