Trebunie Tutki na Dniach Papieskich

  0

  Wystawy fotograficzne, spotkania ze świadkami życia Jana Pawła II, spektakl i koncert zorganizowany na placu Jego imienia. Już po raz VI ksiądz Jan Bagiński i Andrzej Protasiuk, organizatorzy świdnickich Dni Papieskich, zapraszają nas na spotkanie ze wspomnieniami o Ojcu Świętym.

  Dni Papieskie Jan Paweł II – Pamięć i obecność rozpoczną się 15 maja i potrwają do 18 maja, czyli rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Jak zwykle czeka nas wiele wydarzeń artystycznych i duchowych – wystawy, spotkania i rozmowy zgłębiające myśl Jana Pawła II, a także występy artystów. Tegoroczne Dni Papieskie zakończy koncert w wykonaniu grupy Trebunie Tutki.

  W tym roku, niestety, nie będziemy mieli okazji spotkać się z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem. Ważne obowiązki wzywają w tych dniach kardynała do Watykanu. Jednak Eminencja podkreślał, że duchem będzie z nami, a Świdnica w jego sercu gości cały czas – informuje Andrzej Protasiuk.

  Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszy się ogólnopolski konkurs na prezentację multimedialną o Janie Pawle II pt. „Żyj tak, abyś mógł dostrzec obok siebie drugiego człowieka”. Na deskach teatru miejskiego w Świdnicy zostanie przeprowadzony finał dolnośląskiego konkursu poezji i prozy „Arka”. W Muzeum Dawnego Kupiectwa zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć świdniczan z Janem Pawłem II. Będą to fotografie wykonane podczas pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, a także z prywatnych audiencji. Na szczególną uwagę zasługuje fotografia Jana Pawła II z generałem Markiem Papałą, przekazana przez jednego z policjantów.

  Wyjątkowo zapowiada się wystawa zdjęć osobistych fotografów Jana Pawła II. Zbigniew Bujak i Arturo Marii zaprezentują zdjęcia z 27 lat Pontyfikatu Jana Pawła II. Wystawa zatytułowana „Promieniowanie świętości” swój wernisaż będzie miała w świdnickiej katedrze. W Miejskiej Bibliotece Publicznej fotograf Stanisław Markowski pokaże Ziemię Apostoła Pawła. Wystawa pokazuje tereny obecnej Grecji, które za czasów św. Pawła stanowiły część imperium rzymskiego. Tutaj św. Paweł założył pierwszy wspólnoty chrześcijańskie w Tesalonice, Filippi, Koryncie, Berei, a w kierowanych do nich listach widać wielką miłość i troskę Apostoła o ich życie i nawrócenie.

  Również świdnickie szkoły włączyły się w tegoroczną organizację VI Dni Papieskich. Gimnazjum nr 3 przygotowuje wspomniany już konkurs multimedialny, natomiast I Liceum Ogólnokształcące przygotowało montaż słowno – muzyczny w reżyserii Piotra Chlastawy a wystąpią w nim uczniowie szkoły. Zaplanowano także dyskusję pt. Tryptyk Rzymski jako wielowymiarowe dzieło sztuki. W dyskusji udział wezmą nauczyciele I LO Zdzisław Grześkowiak, Wojciech Koryciński i Robert Kaśków.

  Na zakończenie dni papieskich, 18 maja w rocznicę urodzin Karola Wojtyły, zaplanowano uroczystą mszę świętą, której przewodniczyć będzie biskup diecezji świdnickiej Ignacy Dec. Po nabożeństwie około godziny 19:00 na placu Jana Pawła II zagra grupa Trebunie Tutki.

  Więcej szczegółów dotyczących Dni Papieskich szukaj pod koniec kwietnia na Swidnica24.pl

  Foto na stronie głównej pochodzi z oficjalnego serwisu zespołu Trebunie Tutki

  Poprzedni artykułGdzie jest obiecane lotnisko?
  Następny artykułTłumy na giełdzie staroci