Pomóżmy ratować mogiły na Wschodzie

  8

  Harcerze z Gimnazjum w Pszennie włączają się w ratowanie polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą. Akcję „Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia” zainicjowała Grażyna Orłowska – Sondej z wrocławskiego oddziału TVP3, a patronują jej Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Do pracy na niszczejących cmentarza w lipcu pojedzie kilkunastu harcerzy i wolontariuszy z Pszenna, ale potrzebują wsparcia.

  –  Na ratunek czeka jeszcze 46 cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, udokumentowanych i opisanych. Trzeba spieszyć się z ich rekonstrukcją. Za kilka lat czas zatrze wiele śladów polskości na Kresach. Nie możemy na to pozwolić. To cząstka naszej ojczyzny. Bo przecież OJCZYZNA TO ZIEMIA I GROBY – NARODY, KTÓRE TRACĄ PAMIĘĆ TRACĄ ŻYCIE – pisze w apelu Grażyna Orłowska – Sondej. Wśród tych grobów, które są zniszczone i zdewastowane, znajdują się mogiły dziadów i pradziadów mieszkańców Dolnego Śląska, także powiatu świdnickiego.

  Harcerze i wolontariusze z Gimnazjum w Pszennie przez dwa tygodnie będzie porządkować i dokumentować groby w Mikulińcu koło Tarnopola. Potrzebne im są narzędzia i odzież ochronna. Zwracamy się do wszystkich, którzy mogliby pomóc, o przekazanie potrzebnych rzeczy: sekatorów, rękawic, grabi, szczotek, łopat, druciaków, chemicznych środków czyszczących i odchwaszczających, farby do odnowienia napisów, zniczy, środków opatrunkowych i parafarmaceutyków. Młodzież chce wspomóc także Polaków mieszkających koło Tarnopola. To na ogół starsi, schorowani i ubodzy ludzie. Wolontariusze proszą o przekazywanie trwałej żywności i artykułów chemicznych. Dary można przynosić w dni robocze do Redakcji Swidnica 24.pl przy ulicy Żeromskiego 14 w godzinach od 8.00 do 16.00. Kontakt pod nr. tel. 609 55 24 24.

  Wyjazd będzie finansowany wyłącznie ze środków szkoły i darowizn. Szacowany jest na około 22 tysiące złotych. Szkoła ani wolontariusze takiego ciężaru nie udźwigną, stąd prośba o wsparcie finansowe do firm i wszystkich mieszkańców powiatu świdnickiego. Datki można wpłacać na konto Gimnazjum w Pszennie z dopiskiem  „Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia”

  Nr 15 1090 2369 0000 0001 1527 6880

  Gimnazjum w Pszennie po raz pierwszy włącza się w akcję ratowania nekropolii za wschodnią granicą. – Nasza szkoła nosi imię Szarych Szeregów, a to zobowiązuje – dodaje dyrektor Zbigniew Janus. Nastolatki zamiast zabawy, wybrały na wakacje ciężką pracę. Pomóżmy im zrealizować ten cel.

  asz

  Poprzedni artykułSesja o uzależnieniach
  Następny artykułRazem mogą więcej