Obejrzyj niezwykły schron

  2

  Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej – schron amplifikatorni. Zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zaplanowano na piątek, 8 kwietnia w godz. 10.00-14.00 w schronie przy ul. Tołstoja 7-10.

  Zgłoszenia od szkół przyjmowane są telefonicznie: 601 755 138.

  ***

  Wybudowany w latach 1938-1939 schron telekomunikacyjny (świdnicka stacja wzmacniakowa) jest jedynym, który przetrwał na terenie Polski. To niezwykle cenny zabytek architektury i techniki, dokumentujący w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji.

  Schrony takie budowane były w obliczu zagrożenia wojną powietrzną, w realiach lat trzydziestych XX w. Szczególnie cenne jest zachowanie całego zespołu – od świadomie kształtowanej kompozycji ogrodowej, skalą budynku, zespołu podziemnego – aż po elementy wyposażenia technicznego. Obiekt stanowi swoisty rezerwat wyposażenia technicznego niemieckiego budownictwa fortyfikacyjnego i specjalnego.

  Schron wykorzystywany był jako potężna wzmacniakownia (amplifikatornia) sygnału telefonicznego. W stanie idealnym zachowała się centrala filtrowentylacyjna, z oryginalnymi filtrami z pełnym orurowaniem. Również w stanie kompletnym i sprawnym technicznie zachowany jest generator wraz z silnikiem napędzającym i instalacją zasilającą w paliwo.

  Jak twierdzą naukowcy zachowanie instalacji specjalnych sprzed 70 lat, w stanie funkcjonalnym, z oryginalnym osprzętem a nawet z oryginalnymi narzędziami serwisowymi, oliwiarkami itp. jest ewenementem w skali krajowej i rzadkością w skali europejskiej.

  Poprzedni artykułNagroda fair play dla rajdowców
  Następny artykułPrzestaną tonąć w błocie?