Czy ktoś sprząta po psach?

  23

  W Świebodzicach rozpoczyna się akcja zachęcająca właścicieli czworonogów do sprzątania po swoim pupilu na spacerze. Od piątku, 15 kwietnia, w kilku punktach w mieście będzie można otrzymać bezpłatnie zestaw do sprzątania psich odchodów. W Świdnicy od 3 lat właściciele czworonogów mają wyjątkowo łatwy dostęp do specjalnych torebek na odchody. Są umieszczane w  14 pomarańczowych skrzynkach w różnych punktach miasta. – Najbardziej odpowiedzialni są mieszkańcy Osiedla Młodych – chwali Sylwia Bodnar z Urzędu Miejskiego. Zdecydowanie gorzej jest w centrum miasta.

  Skrzynki są uzupełnianie codziennie, w każdej mieści się 25 torebek. – Na Osiedlu Młodych, gdzie przy ulicy Prądzyńskiego urządziliśmy wybieg dla psów ze słupkami i oponami do „podsikiwania”, stoją dwie skrzynki – dodaje Sylwia Bodnar. – Jeszcze nie zdarzyło się, by zostały zniszczone, albo by torebki ktoś rozrzucał czy niszczył. Tutaj właściciele psów naprawdę z nich korzystają, co widać od razu nawet na samym wybiegu, który jest po prostu czysty.

  W niektórych miejscach, zwłaszcza na placu Drzymały i ulicy 1 Maja skrzynki są systematycznie niszczone. Nie widać też w koszach na śmieci śladów po użyciu torebek, natomiast skwery są pełne odchodów. Zresztą nie tylko skwery, ale także nieodległy Rynek czy ulice śródmiejskie. – Moim marzeniem jest, by ograniczyć wstęp osób z psami do ścisłego centrum, ale nie sądzę, by to było kiedykolwiek możliwe – przyznaje Sylwia Bodnar. Niestety, widok osób sprzątających po psach wciąż należy do rzadkości. Być może efekty przyniosłaby stanowcza postawa strażników miejskich. – Nie jesteśmy obojętni i każdy patrol m.in. na takie zdarzenia zwraca uwagę – mówi komendant Stanisław Rybak. – Jednak na widok strażników właściciele na ogół natychmiast zabierają psy, a zdarzyło się i tak, że mężczyzna przyjął mandat, ale po psie sprzątać nie chciał. Za nieposprzątanie po psie grozi mandat do 500 złotych. Raczej jednak to teoretyczne zagrożenie. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś wreszcie postawa właścicieli czworonogów się zmieni. Optymistyczne jest już to, że skrzynki na torebki przetrwały aż 3 lata.

  W Świebodzicach pojemników nie będzie, ale zestawy bezpłatnie można odebrać w kilku punktach:

  Zakład Gospodarki Komunalnej, ul. Strzegomska 30

  Wydział Promocji i Informacji UM, ul. Świdnicka 7, I piętro

  Wydział Gospodarki Mieszkaniowej, ul. Świdnicka 7, I piętro

  Urząd Miejski, ul. Rynek 1

  Urząd Miejski, Wydział Spraw Obywatelskich, ul. Żeromskiego 27

  Miejska Biblioteka Publiczna (Oddział Dziecięcy i dla Dorosłych, ul. Wolności 23 i Świdnicka 15)

  Miejski Zarząd Nieruchomości, ul. Świdnicka 5

  Administracja Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Siemowita 31)

  W Świebodzicach pojawią się także plakaty zachęcające do korzystania z bezpłatnych zestawów.

  opr. asz

  Poprzedni artykułCel pokonać Orlika
  Następny artykułOchroń auto przed kradzieżą