Trudne pytania o historię

  1

  Jak rozmawiać z młodzieżą o najnowszej historii? Jak przekazać jej wielowymiarowy charakter? Jak interpretować ją w kontekście regionalnym, narodowym, europejskim i globalnym? Taką tematyką podczas seminarium zajmować będą się nauczyciele z Polski, Niemiec i Ukrainy, zainteresowani nauczaniem historii w perspektywie transnarodowej, poszukujący nowych inspiracji i chcący tworzyć autorskie programy nauczania w wielonarodowym gronie.
  Spotkanie będzie miało miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej w dniach 16.-20.03.2011. Pomysłodawcą i inicjatorem seminarium jest ceniony dziennikarz, publicysta i specjalista od spraw niemieckich Adam Krzemiński.

  Podczas warsztatów, dyskusji, referatów i prezentacji uczestnicy seminarium będą szukać odpowiedzi na powyższe pytania. W programie znajdą się między innymi: debata na temat odbioru historii i jej prezentacji w kontekście regionalnym, narodowym i europejskim, referaty z zakresu historii i dydaktyki, analiza dwunarodowych i międzynarodowych podręczników, dyskusja o wpływie polityki na tworzenie historii, prezentacja międzynarodowych projektów historycznych a także warsztat na temat finansowania projektów trójstronnych. Na podstawie zebranych informacji uczestnicy opracują nowe koncepcje zajęć w kontekście trójstronnym.

  Marta Żmigrodzka

  Fundacja Krzyżowa

  Poprzedni artykułUchwalą stawki za ścieki
  Następny artykułOskarżony za śmiertelny wypadek w Słotwinie