Prawie pół miliona dla sołectw

  0

  To już drugi rok budżetowy Gminy Świdnica, w którym pojawiły się środki w ramach Funduszu Sołeckiego. W tym roku 33 sołectwa będą mogły wydać 453 775 PLN, to o 28 732 tys. więcej niż w 2010 r. Największe kwoty sołectwa zaplanowały na wydatki związane z „Kulturą i Ochroną Dziedzictwa Narodowego” (kwota 144 598,00 zł), doposażenie świetlic, a także na wydatki związane z „Gospodarką Komunalną” – utrzymanie estetyki na terenie wsi (kwota 128 535,00 zł).

  Dzięki środkom z funduszu sołeckiego, w 2010 r. zostały zamontowane dodatkowe punkty oświetleniowe w: Boleścinie, Krzczonowie, Lutomi Górnej, Opoczce. Zakupiono także profesjonalne kosiarki, dzięki którym utrzymanie porządku i czystości w 5 miejscowościach jest teraz o wiele łatwiejsze i przyjemne. W Witoszowie Dolnym i Witoszowie Górnym zakupiono i zamontowano nowe wiaty przystankowe, zwiększając tym samym komfort i bezpieczeństwo podróżującym. W 6 sołectwach doposażono świetlice w nowy sprzęt RTV-AGD, a świetlica w Komorowie zyskała nowe okna.
  Co to jest fundusz sołecki?
  Są to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców.
  Na co można przeznaczyć środki z funduszu sołeckiego?
  Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć na realizację tych zadań gminy, które będą służyły poprawie życia mieszkańców danego sołectwa, a także usuwaniu skutków klęsk żywiołowych. Jeżeli mieszkańcy danej wsi uznają, że warto np:
  * zbudować lub wyremontować plac zabaw dla dzieci,
  * zadbać o porządek we wsi (np. postawić kosze na śmieci),
  * posadzić drzewa, krzewy,
  * wyremontować wiatę przystankową
  To, co dane sołectwo może faktycznie zrobić, będzie zależało od wysokości środków finansowych, które będą do jego dyspozycji. Mieszkańcy mogą również wspomóc wykonanie konkretnych zadań nad którymi głosowali, chociażby poprzez własną pracę (społeczną).

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica

  Poprzedni artykułAkcja „Alkohol i narkotyki”
  Następny artykułHenryka Krzywonos o witaminie M