Kulczyk zainwestuje w Żarowie

  2

  Dzięki staraniom władz Żarowa i wielomiesięcznym negocjacjom sfinalizowano sprzedaż terenu inwestycyjnego znajdującego się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej podstrefa Żarów. Dzięki temu budżet gminy zostanie zasilony kwotą 996 000 złotych. – informuje Adam Rakoczy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Żarowie.

  Teren w Żarowie kupiła firma Polenergia Biogaz Sp. z o.o., wchodząca w skład firm, których właścicielem jest najbogatszy Polak – Jan Kulczyk. W Żarowie powstanie biogazownia, na bazie której wytwarzana będzie energia elektryczna. Inwestor wybuduje w Żarowie zakład wytwarzania energii elektrycznej na bazie biogazu o mocy 1,415 MW. Polenergia Biogaz Sp. z o.o. zajmuje się pozyskiwaniem i wykorzystaniem biogazu wyprodukowanego z odpadów organicznych w biogazowniach przemysłowych i rolniczych oraz biogazu odzyskanego z odgazowania składowisk odpadów komunalnych.

  Dzięki biogazowni rolnicy z okolic będą mogli odsprzedać pozostałości z plonów, a te w specjalnym procesie spalania użyte będą do wytworzenia energii elektrycznej. Ponadto w kooperacji z inną firmą należącą do holdingu Kulczyka odgazowywane będą osady z żarowskiej oczyszczalni.

  Elektrownia przyniesie wiele korzyści rolnikom, jak również stworzy możliwość zatrudnienia dla okolicznych mieszkańców.

  Spółka jest częścią holdingu Kulczyk Investments i powstała w 2009 roku, lecz działalność w sektorze biogazowani rozpoczęła już w 2007 roku w ramach Polenergia S.A. Dzięki temu zdobyła duże doświadczenie w zakresie wykorzystania biogazu do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

  Poprzedni artykułHandel truskawkami czas na wnioski
  Następny artykułSTOP prywatyzacji Latawca