Konkurs Wójt Roku rozstrzygnięty

  8

  Wczoraj podczas gali w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie rozstrzygnięta została dziesiąta edycja konkursu „Wójta roku”, organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. Wójtem Roku 2010 został Czesław Zalewski z Gminy Sterdyń w woj. mazowieckim. Wójt Gminy Świdnica została uhonorowana wieloma wyróżnieniami, w tym za wzorową współpracę z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi oraz za współpracę z Klubami Seniora.

  Istotą tego jedynego na świecie konkursu jest uhonorowanie tych, którzy pracują w gminie bezpośrednio z ludźmi, a ich praca ma wymierne wartości i widać ją na co dzień. Wśród 10 finalistów tego prestiżowego konkursu znalazła się wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.  Receptą na sukces jest m.in. to, że dobry wójt musi być jak dobry rolnik, umieć wszystko, zauważać ludzi, współpracować dla dobra mieszkańców – mówiła wójt gminy. Pozyskujemy dofinansowania, które są na tyle znaczące, że realizujemy inwestycje w szybszym tempie niż pozwalają na to gminne środki budżetowe. W ostatnich 3 latach 2007-2010 Gmina Świdnica wydała ponad 50 mln zł. na inwestycje. Rekordowym rokiem był 2010. Na zakończenie wodociągowania gminy, rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej i drogowej, budowę szkolnego schroniska młodzieżowego w Lubachowie, budowę i remonty świetlic, Odnowę i Rozwój Wsi w ramach PROW 2007-2013, termomodernizację Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Górnej, zakup samochodu strażackiego wydano 22,5 mln zł. przy ponad 14 mln środków pozyskanych z funduszy unijnych. Dla porównania w roku 2009 wydatki majątkowe gminy stanowiły kwotę 10,3 mln zł, a w 2007 r. – 5,3 mln.

  Jak podkreślali organizatorzy jubileuszowej gali, to co robią włodarze samorządów jest dobrem samym w sobie. Dzisiejszą uroczystość rozpoczął znany wszystkim utwór „Hej Sokoły”. Tegoroczna dziesiątka finalistów to właśnie takie sokoły wśród najlepszych.

  Z roku na rok ogólnopolski konkurs na „Wójta Roku”, organizowany przez Redakcję Audycji Rolnych TVP, zdobywa coraz większą popularność. I chociaż do telewizji zgłaszani są wójtowie, to tak naprawdę jest to promocja dla gminy i jej mieszkańców.

  W konkursie kandydatury z uzasadnionymi wnioskami zgłaszają organizacje społeczne, sołtysi i społeczności lokalne. Wszystkie zgłoszenia ocenia kapituła i wyłania 10 finalistów. Gminy, które znajdą się w „złotej dziesiątce”, odwiedzają ekipy TVP z kamerą, a następnie felietony o tych gminach wraz z krótkimi wypowiedziami wójtów emitowane są w telewizji.

  Finałową dziesiątkę wybrała kapituła konkursu. Honorowy patronat nad konkursem „Wójt Roku 20010″ sprawują: Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

  W tegorocznej gali uczestniczył m.in. Marek Sawicki – minister rolnictwa, przedstawiciele kapituły oceniającej kandydatury na Wójta Roku, władze wojewódzkie i samorządowe, a całą uroczystość prowadzili Paulina Hylewska i Robert Brzóska

  Oprócz Wójta Gminy Świdnica Teresy Mazurek w finałowej dziesiątce najlepszych wójtów w Polsce znaleźli się 

  • Pan Marek Klara – gmina Miejsce Piastowe, woj. podkarpackie,
  • Pan Sławomir Kopacz – gmina Bieliny, woj. świętokrzyskie,
  • Pan Antoni Polkowski – gmina Ełk, woj. warmińsko – mazurskie,
  • Pan Wiesław Różyński – gmina Biłgoraj, woj. lubelskie,
  • Pan Dariusz Strugała – gmina Jaraczewo, woj. wielkopolskie,
  • Pan Dariusz Waleśkiewicz – gmina Wicko, woj. pomorskie,
  • Pan Tadeusz Wojciechowski – gmina Sławno, woj. łódzkie.
  • Pan Czesław Marian Zalewski – gmina Sterdyń, woj. mazowieckie,
  • Pan Marian Zalewski – gmina Szczurowa, woj. małopolskie.

  Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tej gali, która jest ukoronowaniem pracy na rzecz społeczności gminnej. Gratuluję  zwycięstwa wójtowi gminy Sterdyń. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym głosowaniu na Wójta Roku, udzielając poparcia mojej kandydaturze. Była to z pewnością doskonała promocja nie tylko samej gminy Świdnica, ale całego naszego regionu – mówiła wójt gminy.

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica

  Poprzedni artykułZapachniało Wielkanocą
  Następny artykułSzczęściarz z jednym palcem [VIDEO]