Koniec z szambami w mieście

    0

    Świebodzice jeszcze niedawno były skanalizowane zaledwie w niewielkim procencie: tylko osiedla Piastowskie, Słoneczne i Wilcza Góra. Reszta posiadała przydomowe szamba, tzw. suche doły – czyli niechlubne wychodki, które nadal można spotkać w centrum miasta, na podwórkach kamienic; a spora część nieczystości była spuszczana bezpośrednio do rzeki Pełcznicy. Jest już możliwość, by w mieście sprawa ścieków została ucywilizowana.

    Gościem środowej sesji Rady Miejskiej Świebodzic był Marek Mielniczuk, nowy przewodniczący Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Gmina Świebodzice jest członkiem WZWiK. Powodem wizyty szefa Związku było zakończenie największej inwestycji w powojennej historii Świebodzic – budowy sieci kanalizacji sanitarnej. W ciągu ostatnich 4 lat w mieście powstało

    27 km sieci kanalizacyjnej, a renowacji poddano 6 km już istniejących rur. Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cierniach pochłonęła około 120 mln złotych. Cała inwestycja budowy kanalizacji to setki mln złotych. WZWiK realizował ją na terenie kilku gmin, które są członkiem Związku, za pieniądze uzyskane z Unii Europejskiej. Ogromna inwestycja miała przynieść poprawę sytuacji ekologicznej w regionie. Aby został osiągnięty efekt ekologiczny, budynki i posesje w mieście muszą zostać przyłączone do sieci. Można już składać stosowne wnioski.

    – Wnioski o przyłączenie do sieci należy kierować do WZWiK, który jest właścicielem wybudowanej sieci – informował przewodniczący Mielniczuk. – Decyzję będzie wydawało Wałbrzyskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Szacunkowy koszt jednego metra przyłącza to 300 zł.

    Niestety, nie poznaliśmy na razie najistotniejszych rozstrzygnięć – tzn. kto będzie operatorem całej sieci kanalizacyjnej w mieście, ani jakie będą stawki za odbiór nieczystości. WZWiK jest właśnie w trakcie wyłaniania operatora, a po jego ustanowieniu rozpoczną się prace nad propozycjami taryfowymi. Radni nie ukrywali obaw co do ich wysokości.

    – Taryfy będzie ustalał i wnioskował wyłoniony operator, ze swojej strony podejmiemy takie działania, by te stawki były realne i do udźwignięcia dla świebodziczan – deklarował Marek Mielniczuk.

    Wiadomo, że wniosek taryfowy pojawi się między 20 kwietnia a 20 maja.

    Agnieszka Bielawska-Pękala

    rzecznik UM w Świebodzicach/opr. asz

    Poprzedni artykułZwiększ swoje szanse na rynku pracy
    Następny artykułRusza Świdnicki Talent!