Walka o poradnie trwa

  3

  Nadal nie ma kontraktu na dwie bardzo ważne poradnie specjalistyczne działające na terenie powiatu świdnickiego. A mowa o jedynej w naszym powiecie poradni neurologicznej dla dzieci działającej do tej pory w Świdnicy oraz jedynej na terenie gminy Jaworzyna Śląska poradni ginekologiczno-położniczej. Pismo z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu trafi dzisiaj na ręce dyrektor dolnośląskiego NFZ.

  Problem z poradniami specjalistycznymi był już sygnalizowany na spotkaniu wicestarosty Alicji Synowskiej, która wraz z dyrektorem Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa Zbigniewem Okarmusem odwiedziła dyrektor NFZ Wiolettę Niemiec 13 stycznia br. we Wrocławiu. Poproszono wtedy o ogłoszenie uzupełniających konkursów na niezakontraktowane poradnie (chodzi m.in. o poradnie tomografii komputerowej, reumatologiczną i okulistyczną działające w ramach SP ZOZ w Świdnicy czy jedyną w Strzegomiu poradnię chirurgii ogólnej). Podmioty odrzucone w pierwszym konkursie na finansowanie poradni mogły jeszcze raz złożyć oferty do konkursów, co uchroniło je przed likwidacją i pozwoliło na zapewnienie ciągłości w leczeniu pacjentów korzystających z pomocy pracujących tam specjalistów. Nierozwiązana pozostaje jednak sprawa dwóch niezakontraktowanych poradni w Świdnicy i Jaworzynie.

  Przygotowałam kolejne pismo do dyrektor NFZ, w którym poprosiłam o przyjrzenie się problemowi ponownego niezakontraktowania w ogłoszonych konkursach uzupełniających poradni neurologicznej dla dzieci, która jest jedyną taką poradnią funkcjonującą na terenie Powiatu Świdnickiego oraz jedynej funkcjonującej na terenie miasta i gminy Jaworzyna Śląska poradni ginekologiczno-położniczej. – mówi wicestarosta Alicja Synowska.

  Do tej pory w Świdnicy poradnię neurologiczną dla dzieci prowadziła dr Alicja Czesak. Okazuje się, że jej oferta została odrzucona z powodu niespełnienia wymogów tj. z powodu braku pracy poradni w 4 godzinach popołudniowych.

  Zgodnie z informacją, otrzymaną od pani doktor, poradnia neurologiczna dla dzieci pracuje w godzinach popołudniowych 5 razy w tygodniu w sumie przez 7 godzin. Nie wiemy więc, z czego wynika powód odrzucenia tej oferty. – wyjaśnia Zbigniew Okarmus, dyrektor Wydziału Zdrowia świdnickiego starostwa.

  Brak kontraktu z tą poradnią spowodował, że już przez cały styczeń dzieci będące pod opieką neurologa nie mogły kontynuować bezpłatnego leczenia, a zapowiada się, że przerwa potrwa kolejny miesiąc. W tej sprawie interweniowali także rodzice chorych dzieci. Interwencje były także z powodu braku kontraktu na poradnię ginekologiczno-położniczą w Jaworzynie Śląskiej.

  Poradnia ta funkcjonowała w Samorządowej Przychodni Zdrowia nieprzerwanie od początku lat siedemdziesiątych. Pacjentki korzystały z usług lekarzy, do których miały zaufanie, nie były narażone na dojazdy, do czego zostaną zmuszone teraz. Jest to bardzo uciążliwe szczególnie dla kobiet w ciąży. – niepokoi się wicestarosta Alicja Synowska.

  Co ważne oferta Samorządowej Przychodni Zdrowia w Jaworzynie Śląskiej nie została w konkursie odrzucona, została przyjęta, ale niestety jej nie wybrano.

  Mamy nadzieję, że fundusz ogłosi konkurs uzupełniający, aby działająca od 35 lat w jaworzyńskiej przychodni poradnia mogła nadal istnieć i służyć pacjentkom z naszej gminy i jej okolic. Będziemy robić wszystko, aby nie doszło do jej likwidacji. – zapewnia przewodniczący Rady Powiatu w Świdnicy Krzysztof Sołtys, który w tej sprawie rozmawiał dzisiaj z wicestarostą Alicją Synowską.

  Oprócz problemu wspomnianych dwóch poradni, w piśmie skierowanym do dolnośląskiego oddziału NFZ, poruszono także kwestię nie podpisania umów z NZOZ „Medicus” w Żarowie na świadczenia z zakresu neurologii oraz ze Strzegomskim Centrum Medyczno-Diagnostycznym na prowadzenie poradni urologicznej. Poradnie te są również jedynymi poradniami, które funkcjonują na terenie tych gmin, a brak kontraktu na nie powoduje, że pacjenci będą musieli szukać pomocy w Świdnicy lub Świebodzicach i wyczekiwać niekiedy w wielomiesięcznych kolejkach na uzyskanie porady specjalistów.

  Dla przykładu podam, że średni czas oczekiwania do poradni neurologicznej według danych na dzień 31.12.2010 r. w Żarowie wynosił 36 dni, a liczba osób oczekujących na przyjęcia to 72 osoby. Natomiast średni czas oczekiwania na przyjęcie do poradni neurologicznej w Świdnicy wynosił 33 dni, a liczba oczekujących to 141 osób (średnia z 4 poradni działających w Świdnicy). Jest zastanawiające, dlaczego Fundusz nie patrzy na geografię rozmieszczenia poszczególnych poradni, żeby ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń. – zastanawia się dyrektor Zbigniew Okarmus.

  Pozostaje tylko nadzieja, że także i tym razem dyrektor NFZ we Wrocławiu Wioletta Niemiec zdecyduje o ogłoszeniu nowych postępowań konkursowych dla wymienionych poradni.

  Monika Żmijewska

  Poprzedni artykułSzkolenie dla fotografów i operatorów video
  Następny artykułZwiązki na medal