Świdniczanin nominowany do prestiżowej nagrody

  6

  Wojciech Koryciński za wydaną niedawno powieść „Tajemnice ulicy Pańskiej” znalazł się w gronie 5 nominowanych do prestiżowej nagrody „Warto”. Głównym organizatorem jest wrocławska Gazeta Wyborcza, a patronuje miasto Wrocław. Nominacja jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem i docenieniem pracy, jaką włożyłem w napisanie powieści – mówi Wojciech Koryciński. Debiut zawsze pozostaje wielką niespodzianką i może poprowadzić autora w nieznane. W momencie wydania utworu przestaje on być własnością osoby, która go stworzyła, i zaczyna funkcjonować autonomicznie. Odbiorca staje się wtedy niejako współautorem. Cieszę się, że w gronie czytelników znaleźli się również wybitni twórcy i krytycy literatury, bo to oznacza, że świdnicki kryminał opuścił granice miasta i został zauważony jako dzieło uniwersalne.

  Wśród nominowanych obok świdniczanina znaleźli się także Agnieszka Mirahina za tom poezji „Do rozpuku”, Łukasz Saturczak za powieść „Galicyjskość”, Paweł Mackiewicz za zbiór recenzji „Pisane osobno” i Grzegorz Czekański, krytyk, za całokształt.

  O Wojciechu Korycińskim we wrocławskim wydaniu Gazety Wyborczej pisze Magda Piekarska:

  „Urodzony w 1979 roku. Uczy języka polskiego w I LO w Świdnicy, jest pomysłodawcą i organizatorem Świdnickich Śród Literackich, spotkań z pisarzami, dzięki którym w mieście pojawili się m.in. Ryszard Krynicki, Wojciech Bonowicz czy Andrzej Sosnowski. Jest doktorantem na polonistyce na Uniwersytecie Wrocławskim, ale nad Wrocław przedkłada swoje miasto. Nominowany za 'Tajemnice ulicy Pańskiej’, swoją debiutancką książkę. To zarazem kryminał i hołd oddany magicznej Świdnicy. Autor bowiem historię serii mrocznych zbrodni osadza w swoim rodzinnym mieście, pod koniec XIX wieku. Na tytułowej ulicy mieszka prowadzący śledztwo Julius Wittich, to tutaj trafia na krótkie świąteczne wakacje jego mocno nieprzewidywalny kuzyn Atanazy Niekisch (w drodze z Berlina, gdzie balował ze Stachem Przybyszewskim, do Wiednia, gdzie ma zostać asystentem niejakiego Freuda), tu wreszcie, za fasadą jednej z kamienic, czai się zło.

  ’Tajemnice ulicy Pańskiej’ Wojciecha Korycińskiego to debiut obiecujący i udany –  mówi Jacek Bierut. – Konwencja kryminału nie jest w przypadku tej książki przykrym ograniczeniem, raczej jest to solidny fundament pod udane wykorzystanie wątków psychologicznych, historycznych i kulturowych. Ciekawa, wciągająca akcja prowadzona jest w barwnych i prawdziwych 'dekoracjach’ dziewiętnastowiecznej Świdnicy, wyrastającej tu trochę na cichą bohaterkę powieści. Najbardziej przypadły mi do gustu właśnie pieczołowicie odtwarzane dziewiętnastowieczne realia codziennego życia, drobiazgi, przedmioty, zwyczaje. Poza tym Koryciński sprawdził się jako pisarz, panując nad wiarygodnością i różnorodnością bohaterów, językiem i konstrukcją całości.”

  Kapituła nagrody WARTO – literatura

  Jacek Bierut – pisarz, poeta, krytyk literacki; Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, krytyk literacki; Marta Mizuro – krytyk literacki, sekretarz redakcji miesięcznika 'Odra’; Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki; Magda Piekarska 'Gazeta Wyborcza’

  Laureat nagrody zostanie ogłoszony 10 lutego we Wrocławiu.

  Opr. asz

  Poprzedni artykuł10 medalowych par
  Następny artykułGaleria Świdnicka: W lutym ściany, w marcu dach [FOTO/VIDEO]