Będziemy się spisywać

  0

  W tym roku, od 1 kwietnia do 30 czerwca, na terenie całego kraju przeprowadzony zostanie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań.

  Spis będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno–społecznej oraz społeczno–ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską – wyjaśnia cele akcji Główny Urząd Statystyczny.

  Realizacją tego przedsięwzięcia zajmą się gminy. W Świebodzicach już od kilku tygodni trwają pierwsze przygotowania.

  – To bardzo intensywna praca, ponieważ przygotowaniem spisu zajmują się urzędnicy, mający swoje codzienne obowiązki – mówi Anna Żygadło, sekretarz UM. – Obecnie aktualizujemy mapy cyfrowe, i z tym także jest sporo pracy bo te nadesłane przez GUS w niektórych przypadkach mocno odbiegają od rzeczywistości. Wynika to chociażby z faktu, że w ostatnich latach przybyło w mieście kilka nowych ulic.

  Po aktualizacji map przyjdzie czas na weryfikację stanu ludności. A już na przełomie lutego i marca rachmistrze, których jest w Świebodzicach 12, przeprowadzą tzw. obchód przedspisowy, aby zapoznać się z terenem.

  Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznego spisu rolnego, będzie on prowadzony na dwa sposoby: poprzez samospis czyli samodzielnie wypełnienie ankiety i wysłanie jej elektronicznie do GUS oraz poprzez wywiad przeprowadzony przez rachmistrza.

  Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

  Poprzedni artykułWiększe zrzuty z jeziora Bystrzyckiego
  Następny artykułZałatana Świdnicka