Ulice lepsze i gorsze?

  15

  Takie pytanie za naszym pośrednictwem postawiło kilku Czytelników, którzy nie mogą zrozumieć, dlaczego ulicę Chopina, przy której nie ma żadnej szkoły, przedszkola czy wielorodzinnej zabudowy można dobrze odśnieżyć i posypać piaskiem, a inne, jak Rycerska, Piekarska czy plac Drzymały wołają o pomstę do nieba. Dziwi fakt, że co prawda boczne, ale istotne dla mieszkańców odwożących swoje dzieci do Przedszkola sióstr Prezentek czy I LO ulice traktowane są po macoszemu. Pojawia się kolejne pytanie – czy Chopina jest uprzywilejowana, bo tam mieszka prezydent Wojciech Murdzek?

  Identyczny zarzut można postawić dla połowy ulic w mieście, bo również w tych miejscach prowadzona jest akcja zima, a pewnie i tam mieszkają byli prezydenci, radni i jeszcze wiele innych osób – odpowiada Stefan Augustyn, rzecznik Urzędu Miejskiego. – Ulice Chopina, Kościuszki, Mickiewicza podobnie jak dziesiątki innych ulic w mieście są zakwalifikowane do zimowego utrzymania. Decyzja o tym zapadła ok. 10 lat temu zanim jeszcze Wojciech Murdzek został prezydentem. Wojciech Murdzek wywiązuje się nie tylko ze swoich obowiązków z zarządzania miastem, ale pamięta również o swoich obowiązkach jako mieszkańca i sam odśnieżaniu chodnik wokół posesji. O czym niech świadczy chociażby załączona fotografia z pierwszego ataku zimy pod koniec listopada.

  Rzecznik zapewnia, że to zdjęcie nie zostało wykonane na potrzeby prasy, a wcześniej prezydent zamieścił je na swojej stronie internetowej murdzek.pl w galerii prywatnych fotografii. Pytania Czytelników nie dotyczą jednak chodnika, a jezdni. Skoro Chopina od 10 lat objęta jest odśnieżaniem, a Rycerska czy Piekarska nie, to może warto zmienić te zasady, zwłaszcza, że atak zimy nie zdarza się po raz pierwszy od dekady i można było swobodnie i wielokrotnie zweryfikować dotychczasowe ustalenia? O doraźnych rozwiązaniach już informowaliśmy. Przypomina je w swojej odpowiedzi także Stefan Augustyn:

  W ramach tegorocznej akcji zima prezydent podjął decyzję o odśnieżaniu kilkudziesięciu dodatkowych lokalizacji, które nie były objęte zimowym utrzymaniem. Również decyzją prezydenta zatrudniony został dodatkowy sprzęt. M. in. przy pomocy koparek odśnieżana była ul. Piekarska, Garbarska,  Wyspiańskiego czy pl. Drzymały.Pierwszą interwencję w sprawie ul. Rycerskiej otrzymaliśmy w czwartek, 16 grudnia, sprawdzimy jej zasadność.

  [photospace]

  Poprzedni artykułŚwidnickie Kalambury rozgrzeją miasto
  Następny artykułII sesja powiatu: co z tą Służbą Drogową?