Dworzec kolejowy w remoncie

  2

  Dworzec Miasto zniknął za metalowymi ogrodzeniami. Powód jest prosty – ruszył zapowiadany od października remont, który jest wstępem do zakrojonego na szeroką skalę projektu budowy Centrum Przesiadkowego. Na razie blask ma odzyskać sam budynek stacji. W ramach I etapu zostanie wymieniony dach, odnowiona elewacja, powstaną podjazdy dla niepełnosprawnych. Rewolucja szykuje się we wnętrzu. Wyremontowany zostanie hol dla podróżnych, pozostałe pomieszczenia także mają być odnowione. Po zakończeniu prac znajdzie się miejsce dla lokali gastronomicznych i usługowych oraz Biura Strefy Płatnego Parkowania. Przed dworcem powstanie letni ogródek.

  Przetarg na wykonanie prac wygrała wrocławska firma Integer. Za remont miasto zapłaci 4,99 mln złotych. Zakończenie I etapu planuje się na połowę maja 2012 rok. Budowa całego centrum szacowana jest na 24 mln złotych, blisko 16 ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Świdnica jest na pierwszym miejscu listy projektów zaakceptowanych przez zarząd województwa do dofinansowania.

  Centrum Przesiadkowe obok dworca kolejowego tworzyć będzie także nowy dworzec autobusowy. Oba budynki połączy podziemne przejście. Tak droga inwestycja będzie miała sens dopiero wówczas, gdy pociągi wrócą na trasę Świdnica-Sobótka-Wrocław. Jak informował na początku października Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa, na ten cel zarezerwowano w budżecie Dolnego Śląska 88 milionów złotych. Linia ma być gotowa w 2013 roku.

  Poprzedni artykułŚwidnica bohaterką powieści
  Następny artykułŚwidnica jest magiczna