Parowóz wraca do muzeum

  0

  Para i dym ponownie uniosą się nad jaworzyńską lokomotywownią. We wtorek 19 października po pięcioletniej przerwie do jaworzyńskiego Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa powróci parowóz Tkt 48-18 z 1957 roku.

  Ruszy ze stacji w Pile o godzinie 5:00, a  przyjazd do Jaworzyny Śląskiej zaplanowano na godzinę 16:00. Po drodze zatrzyma się jeszcze w Poznaniu, Lesznie i Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska będzie można zwiedzić zabytkową lokomotywę i obejrzeć niezwykły pomnik „Pociąg do nieba”.

  Parowóz Tkt 48-18 z 1957 roku – tzw. tendrzak, był produkowany przez Zakłady HCP w Poznaniu, a przeznaczony do ruchu podmiejskiego i pociągów towarowych. Prędkość maksymalna 80 km/h, całkowity ciężar 98 ton, moc parowozu – 1060 KM. Masa napędna “tekatki” była nieduża, co w połączeniu z czterema parami kół napędowych dawało doskonałe przyspieszenie rozruchu. Cecha ta sprawiała, iż zdecydowana część tendrzaków prowadziła składy osobowe, szczególnie z dużą liczbą przystanków.  Często prowadziły składy w terenach podgórskich z uwagi na dobre wpisywanie się w łuki i tę samą prędkość konstrukcyjną w obie strony (częsta zmiana kierunku trakcji).  Popularne “tekatki” były (za swe cechy trakcyjne) ogólnie lubiane przez załogi. Tkt 48-18 od 1993 roku była na stanie Parowozowni w Jaworzynie Śląskiej pod parą, następnie służyła jako eksponat, w 2005 r. została wydzierżawiona Stowarzyszeniu “The Wolsztyn Experience”. W 2006 roku -powrót do służby po naprawie głównej, używana do organizacji pociągów specjalnych w całej Polsce. W 2010 roku przewieziona do Zakładów Naprawczych “Interlok” w Pile i październiku ponownie zawita do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku na stałe.

  Poprzedni artykułNauczyciele z Gminy Świdnica nagrodzeni
  Następny artykułDolnośląski Szlak UNESCO w Krakowie