Udany harcerski start

  0

  Harcerze z 15 ŚŚDH TROTER zajęli pierwsze miejsce podczas XV Ogólnopolskiego Rajdu Szlakiem Wieży Spadochronowej w Katowicach, którego celem jest przypomnienie wydarzeń, jakie rozegrały się na Śląsku w pierwszych dniach II wojny światowej.

  Świebodziccy harcerze zmierzyli się z drużynami z różnych zakątków Polski podczas zadań, które miały sprawdzić ich wytrzymałość, spryt, wiedzę historyczną, zdolność logicznego myślenia i orientację w terenie. Szczególnym wyzwaniem okazało się dla nich pokonanie toru przeszkód na specjalnej sali treningowej Państwowej Straży Pożarnej. Mimo ogromnej konkurencji udało im się wygrać w swojej – gimnazjalnej – grupie wiekowej. To już trzecie w bieżącym roku (po rajdach w Strzegomiu i Jaworze) zwycięstwo druhen i druhów z “Trotera” na imprezach poświęconych II wojnie światowej, jednak pierwsze tak prestiżowe.

  W sobotę 4.09.”Troteranie” uczestniczyli w rekonstrukcji obrony Wieży Spadochronowej. Było to dla nich najważniejsze wydarzenie całego wyjazdu – ich drużyna od wielu lat nosi imię Obrońców Wieży Spadochronowej.

  Wybudowana w 1937 roku Wieża służyła pierwotnie szkoleniu młodych lotników i skoczków spadochronowych. We wrześniu 1939 roku stanowiła ona ważny punkt obserwacyjno – meldunkowy. Po wycofaniu się z Katowic oddziałów Wojska Polskiego obsadzona została przez oddział śląskich harcerzy. Prowadzony przez nich ostrzał pozycji niemieckim skutecznie zamykał agresorom drogę do śródmieścia Katowic. Nie ulegli broni maszynowej i lotnictwu. Ich stanowisko udało się Niemcom zlikwidować dopiero przy użyciu broni artyleryjskiej. Ciała zabitych obrońców zrzucone zostały z najwyższej platformy Wieży. Do dziś nie udało się ustalić ich tożsamości.

  Poprzedni artykułSpełniły się marzenia [FOTO]
  Następny artykułPołączyło ich niemieckie miasto