Połączyło ich niemieckie miasto

  0

  W Krzyżowej, miejscu historycznego pojednania dwóch narodów, polskiego i niemieckiego, władze gminy wiejskiej Świdnica i belgijskiego miasta Maldegem podpisały wzajemną umowę partnerską. To już trzecie miasto partnerskie gminy Świdnica.

  To właśnie w Krzyżowej, 18 marca 2006 roku władze gminy Świdnica podpisały swoją pierwszą umowę z niemieckim miastem Lampertheim. Po upływie 4 lat od tamtego wydarzenia gminę Świdnica i miasto Maldegem, połączyło pierwsze partnerskie miasto Lampertheim, dla którego Maldegem jest miastem partnerskim od 1967 roku. – Pamiętam jak dziś, że burmistrz Erich Maier, podczas podpisywania naszej umowy w swoim wystąpieniu mówił, że istnieje szansa włączenia się zachodnich partnerów miasta Lampertheim we współpracę z naszą gminą. Słowa były prorocze. – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek podczas uroczystości w Pałacu w Krzyżowej.

  – Jestem spokojna o płaszczyzny współpracy. Współpracy, która już trwa. Nasza wizyta we wrześniu ubiegłego roku podczas obchodów na cmentarzu wojskowym w Adenem, udział w konferencji w Antwerpii, wizyta młodzieżowej Rady Gminy Świdnica w kwietniu br. w Maldegem, wizyta delegacji belgijskiej na dożynkach w Pszennie w 2008 i podczas obchodów XX lecia Mszy Pojednania są dowodem, że nasza współpraca jest żywa, aktywna i się rozwija. Odległość jaka nas dzieli nie będzie na pewno żadną przeszkodą naszego współdziałania. Pod wspólnym dachem partnerstwa miasta i gminy istnieje wiele rodzajów kooperacji takich jak: wymiana uczniów, zespołów sportowych i kulturalnych. Jestem przekonana, że wiele dobrego będzie się w tych tematach działo – zapewniała wójt gminy.

  Jednomyślne decyzje podjęte zarówno przez Radnych Miasta Maldegem. 31.03.2010 jak i Radnych Gminy Świdnica 20.05.2010 r. zostały przypieczętowane trzema podpisami: wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek, burmistrza miasta Maldegem Johana De Roo i Przewodniczącego Rady Gminy Świdnica Henryka Sary.

  – Fakt, że zawarcia obustronnej umowy dokonujemy w takim historycznym miejscu jakim jest Krzyżowa, czyni to wydarzenie jeszcze ważniejszym.To historyczna chwila dla naszego miasta, ponieważ po raz pierwszy uczestniczą w niej przedstawiciele wszystkich frakcji politycznych w naszej radzie. A decyzja o zawarciu partnerstwa z Gminą Świdnica została podjęta jednomyślnie – mówił burmistrz Johan De Roo.

  W poniedziałek 6 września br. o godz. 10.00 w obecności władz powiatu, przewodniczącego Rady Gminy Świdnica, delegacji z pierwszego miasta partnerskiego Lampertheim, na czele z burmistrzem Erichem Maierem dokonano odsłonięcia tablicy herbowej miasta Maldegem. Symbolicznego aktu, który na trwale przypieczętował podpisaną podczas Gminnego Święta Plonów umowę partnerską dokonali: burmistrz Miasta Maldegem Johan De Roo i wójt gminy Teresa Mazurek.

  Poprzedni artykułUdany harcerski start
  Następny artykułWystawa Kamy Karst za granicą