Marsz Żywych

  0

  8,5 tysiąca osób wzięło udział w Marszu Żywych, który 12 kwietnia przeszedł tzw. drogą śmierci z byłego Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau, by uczcić pamięć ofiar Holokaustu.

  Tegoroczna uroczystość była szczególna, gdyż organizatorzy wyrazili swój smutek i żal z powodu tragedii pod Smoleńskiem i zapewnili Polaków, że idąc w Marszu będą również oddawać cześć naszym zmarłym tragicznie rodakom.

  Wraz z żydowską młodzieżą z całego świata w uroczystościach wzięło udział około 2 tysięcy Polaków. W tym 50 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 w Świdnicy.

  Uczestnictwo w Marszu ma dawać świadectwo pamięci osób pomordowanych przez nazistowskich Niemców w trakcie II wojny światowej. Ma być również manifestacją przywiązania do takich wartości, jak: godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja i prawo każdego człowieka do życia w pokoju.

  Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku. Odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Hashoah). Jego data jest ruchoma, co jest związane z kalendarzem żydowskim, który jest kalendarzem księżycowym. Jom Hashoah przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan. W bieżącym roku Jom Hashoah przypada w niedzielę, dlatego sam Marsz Żywych został przesunięty o jeden dzień. Począwszy od roku 1996 Marsze Żywych odbywają się corocznie.

  [photospace]

  Poprzedni artykułWspólny hołd samorządowców Ziemi Świdnickiej
  Następny artykułMarsz pamięci z tulipanami i zniczami