Od wczoraj utrudnienia na Łukowej

  0

  Od 1 marca trwają prace przy przebudowie ul. Łukowej, która jest główną trasą prowadzącą z placu Grunwaldzkiego do świdnickiego Rynku.

  Przebudowa wiąże się z licznymi utrudnieniami. Ze względu na fakt, że ul. Łukowa jest wąska prace będą prowadzone etapami. Z uwagi na proces technologiczny w pierwszej kolejności przygotowane zostanie miejsce pod fontannę, która zostanie zainstalowana na tzw. placu miejskim na przeciwko budynku przy ul. Różanej 1 (BGŻ). W związku z przebudową i po jej zakończeniu zlikwidowane zostaną miejsca do parkowania przed budynkiem przy ul. Różanej 1.

  Od drugiego tygodnia prac budowlańcy będą przeprowadzać przekopy. W ich trakcie wymieniana będzie na nową kanalizacja deszczowa, sanitarna i sieci wodociągowe.

  – Instalacje te leżą obok siebie, ale na różnych głębokościach. Chcąc uniknąć całkowitego zamknięcia ulicy Łukowej zdecydowaliśmy o prowadzeniu prac w ten sposób, że każda z sieci będzie wymieniana osobno. W związku z tym ekipa budowlana będzie dokonywała wykopów na odcinku kilkunastu metrów i takimi fragmentami będzie posuwała się do przodu. Po wymianie jednego elementu, wróci do początkowej fazy i wykopy będą przeprowadzane obok – już pod inną instalację. Taki proces zostanie przeprowadzony dla każdej sieci. Jest to metoda optymalna, chociaż obserwatorom może się wydawać nietypowa – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

  W pierwszej fazie wykonywane będą prace na największej głębokości – ok. 3 metrów – wzdłuż budynku przy numerach nieparzystych. Wykopy zostaną ściśle ogrodzone. Wykonawca zobowiązał się do zapewnienia ruchu dla pieszych, czy też klientów lokali handlowych i usługowych. Przejścia będą jednak ograniczane do korytarzy o szerokości 1,5-2 m. Ze względów bezpieczeństwa ruch na ul. Łukowej będzie wstrzymywany na czas załadunku wywrotek w trakcie wykopów. Prace będą zabezpieczać dodatkowi pracownicy, prosimy stosować się do ich zaleceń.

  Po zamontowaniu nowej instalacji wykopy będą zasypywane i uzupełniane tłuczniem, by po ich zakończeniu możliwe było przejście pieszych. By zapewnić dostęp do lokali usługowych wykonawca zobowiązał się utwardzić teren na zapleczu budynku BGŻ.

  Zachęcamy do korzystania z alternatywnego, ale niestety dłuższego dojścia do Rynku przez ul. Różaną, Trybunalską, Długą lub Budowlaną, Zamkową, Kotlarską.

  Jeśli wszystko uda się przeprowadzić zgodnie z planem, to główna część, którą poruszają się piesi będzie gotowa do końca kwietnia, pozostały plac, który obejmuje przebudowa (przy budynku banku BGŻ) do końca maja. Jak zapewnia wykonawca prace będzie prowadził w godz. 7.00-17.00.

  Za utrudnienia i inne niedogodności przepraszamy!

  ***

  Przebudowa ul. Łukowej realizowana jest w ramach programu rewitalizacji miasta Świdnica. Dofinansowanie na te działania miasto otrzymuje z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym dysponują władze województwa dolnośląskiego. Na przebudowę miasto Świdnica przeznaczy ze swojego budżetu 1,19 mln zł. Dotacja unijna wyniesie 1,69 mln zł. Prace budowlane będą kosztowały 2,88 mln zł.

  [photospace]

  Poprzedni artykułSto lat żarowskiego kościoła
  Następny artykułRozebrali starą, będą dwie nowe