W Żarowie powstanie muzeum?

  0

  Czy Żarów będzie miał swoje muzeum? Nadarza się ku temu świetna okazja bowiem w ramach prac interwencyjnych w Żarowie został zatrudniony archeolog Bogdan Mucha. Zadaniem nowego pracownika jest przygotowanie podwalin do ewentualnego utworzenia placówki muzealnej, która mogłaby funkcjonować przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu.

  Bogdan Mucha będzie zajmował się gromadzenie eksponatów historycznych z różnych dziedzin kultury, sztuki, techniki i przemysłu, związanych z obszarem Gminy Żarów. W zamierzeniach, jeśli dojdzie do powstania placówki muzealnej, będą również, m.in. badania archeologiczno-poszukiwawcze obszaru gminy, upamiętnienie miejsc ważnych wydarzeń historycznych, oznaczenie miejsc istniejących zabytków i opieka nad nimi, a także oznaczenie miejsc, w których zabytki te, bądź inne znajdowały się, lecz nie dotrwały do naszych czasów.

  Jednym z najbliższych planów działania Bogdan Muchy będzie utworzenie lapidarium dla zabytkowych nagrobków znajdujących się na obszarze Gminy oraz ekspozycja reliktów unikalnego w skali europejskiej żelaznego mostu z Łażan.

  Powołanie placówki uzależnione jest od pozyskania środków pieniężnych, dlatego czynione są starania o pozyskanie dotacji finansowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarówno na potrzeby remontu pomieszczeń w dawnym ŻOK-u, gdzie docelowo mogłaby znajdować się siedziba żarowskiej placówki muzealnej, jak i na zakup gablot ekspozycyjnych. Równolegle prowadzone są także rozmowy z osobami i instytucjami, których możliwości i wiedza w zakresie muzealnictwa może być bardzo pomocna w utworzeniu placówki.

  Tworzony jest również zbiór eksponatów ruchomych, w skład którego wchodzą na dzień dzisiejszy znaleziska i zabytki, których chronologia zamyka się ogólnie w granicach od średniowiecza (XII/XIII wiek) po rok 1949.

  Dlatego Urząd Miejski w Żarowie zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy Żarów o bezinteresowne przekazywanie wszelkiego typu znalezisk, staroci oraz innych rzeczy, które powiększą naszą ekspozycję. Mamy głęboką nadzieję, iż nasze starania i prośba zostaną przez państwa wysłuchane i przyjęte z zainteresowaniem.


  Wszelkie starocie, znaleziska, eksponaty można przekazywać w Urzędzie Miejskim w Żarowie w pokoju numer 1. Kontakt telefoniczny, Bogdan Mucha 667-771-894.

  [photospace]

  Poprzedni artykułRewolucja w Młodzieżowym Domu Kultury
  Następny artykułBurzą ZEM będzie Galeria Świdnicka