Polska – czy to mnie obchodzi?

  0

  „Polska – czy to mnie obchodzi?” na to pytanie odpowiedzą ks. Stanisław Orzechowski, znany duszpasterz akademicki z Wrocławia, prof. Ryszard Legutko, poseł do Parlamentu Europejskiego i dr Kornel Morawiecki, przywódca „Solidarności Walczącej”.

  Debata z udziałem postaci z życia politycznego i religijnego to jeden z elementów obchodów Święta Niepodległości. W najbliższy czwartek, 5 listopada, w sali narad Urzędu Miejskiego uczniowie świdnickich szkół średnich spotkają się z osobami, które mogą pomóc przy wypracowaniu własnego stosunku do patriotyzmu.

  Chcemy sprowokować młodzież do samodzielnego myślenia o ojczyźnie – tłumaczy Ireneusz Pałac, pomysłodawca spotkania. W tej dyskusji nie będziemy moralizować czy pouczać. Raczej, wykorzystując bogate doświadczenie zaproszonych gości, zastanowimy się, co w patriotyzmie jest trudne, niejednoznaczne i może być przeszkodą w kształtowaniu postawy na tak. Jestem przekonany, że potrzebna jest taka refleksja, bo sami młodzi widzą, że myślenie o Polsce nie jest wcale proste. A przecież zależy nam na kształtowaniu postaw prawdziwie dojrzałych i odpowiedzialnych. Dlatego warto dać młodzieży szansę rzetelnej, otwartej dyskusji z tymi, którzy wiele dla Polski zrobili. Poza tym mam nadzieję, że rozmowa ta będzie interesująca dla świdniczan w każdym wieku.

  Debatę na żywo transmitować będzie telewizja „Teletop Sudety”, początek o godz. 18.00. Dla świdniczan, którzy chcieliby na żywo uczestniczyć w spotkaniu, przygotowane zostały wejściówki. Od poniedziałku, 2 listopada, można je odebrać w Świdnickim Ośrodku Kultury, Rynek 43.

  W ramach obchodów Święta Niepodległości przewidziano:

  11 listopada

  Godz. 10.00, Cmentarz Komunalny przy ul. Bobrzańskiej – uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego i poświęcenia Miejsca Pamięci Narodowej.

  Godz. 11.00, katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława – uroczysta Msza Święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. biskupa Ignacego Deca.

  Godz.13.00, start II Świdnickiego Biegu Niepodległości. Start i meta w Rynku, zgłoszenia w godz.11.15-12.45 w holu teatru miejskiego. Więcej informacji: www.sosir.swidnica.pl.

  Godz. 19.00, katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława – koncert chóru żeńskiego „Cartusia” i chóru mieszanego „Kakofonia” pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk. Wstęp wolny.

  14 listopada

  Godz. 17.00, teatr miejski – Salon Poezji, wiersze swoje oraz Bolesława Leśmiana i Stanisława Wyspiańskiego recytuje Anna Milewska. Wstęp wolny.

  Organizatorami obchodów są: Miasto Świdnica, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, współpraca organizacyjna Świdnicki Ośrodek Kultury, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

  Zdjęcia pochodzą z ubiegłorocznych obchodów Święta Niepodległości

  Poprzedni artykułHorror z happy endem – zobacz zdjęci
  Następny artykułMotoswidnica, Saleta i Badziak – zobacz zdjęcia