Rzeźbią w granicie

  0

  Od 3 sierpnia 2009 r. trwa w Strzegomiu trzecia już edycja Pleneru Kamieniarskiego. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Kamieniarzy Ziemi Strzegomskiej oraz Urząd Miejski w Strzegomiu. Patronat nad plenerem objął natomiast Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Marek Łapiński.

  Do Strzegomia zawitali artyści rzeźbiarze z najwyższej półki. Mają oni okazję do tworzenia rzeźb w bardzo rzadko przez siebie używanym materiale – granicie. – W swojej karierze przerzuciliśmy już tony różnego materiału. Granit nie jest przez nas często używany, mamy więc możliwość próbowania czegoś dla nas nowego – mówi jeden z uczestników Pleneru, Stanisław Cukier. Prace tego artysty znajdują się w zbiorach m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz British Museum w Londynie. Bronisław Krzysztof – wystawiający swoje dzieła we Francji, Niemczech, Anglii oraz wielu galeriach polskich dodaje – Prywatnie nie byłoby możliwości stworzenia czegoś na taką skalę. Plener w Strzegomiu pozwala nam na stworzenie rzeźb wręcz monumentalnych.

  Komisarzem Pleneru jest Adam Wyspiański – artysta znany m.in. z wykonania Iglicy na placu Solnym we Wrocławiu. – Myślą przewodnią pleneru jest rozsławienie środowiska kamieniarskiego Strzegomia. Chcemy pokazać, że nie tworzy się tu wyłącznie kostki brukowej czy płyt nagrobkowych. Granit tutaj jest najwyższej klasy światowej. Strzegom to idealne miejsce na takie wydarzenie, lepszego nie mogę sobie wyobrazić. Jeżeli chodzi o kategorię pleneru granitowego, to nie ma wręcz w naszym kraju miejsca o większym prestiżu – mówi komisarz.

  Swoje rzeźby podczas tego wydarzenia artyści tworzą z kilku zakładach kamieniarskich na terenie naszej gminy – w firmie Kamieniarstwo Zenona Kiszkiela, w Kamieniarstwie Skamet Andrzeja Cybucha, w przedsiębiorstwie Piramida Bogusława Solimy oraz w zakładach Ryszarda Golińskiego i Tadeusza Kalicińskiego.

  – Trzecia edycja Pleneru Kamieniarskiego ma już rangę ogólnopolskiej. Zenon Kiszkiel poprosił mnie o ściągnięcie do Strzegomia najlepszych artystów. Udało mi się. Naprawdę dorobek nas wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu jest ogromny. Już w przyszłym roku postaramy się o charakter międzynarodowy. Artyści sami dzwonią do mnie i zgłaszają swój akces do przyszłorocznej edycji – mówi Adam Wyspiański.

  Granitowe rzeźby w Strzegomiu tworzą też: Andrzej Renes – wybitny polski rzeźbiarz znany m.in. z  pomników Prymasa Wyszyńskiego oraz  prezydenta Starzyńskiego w Warszawie, a także statuetek telewizyjnych Wiktorów. Ryszard Zarycki – artysta słynący z rzeźbienia w lodzie. Marcin Łuczkowski – współtwórca bardzo popularnych krasnali rozsianych po całym Wrocławiu oraz artysta plastyk Jan Zamorski – znany z wystaw w m.in. Muzeum Miejskim Wrocławia.

  Każdy z rzeźbiarzy prezentuje zupełnie inny rodzaj postrzegania artystycznego, dlatego już teraz strzegomianie mogą przygotować się na niezwykłe przeżycia, których doznali już podczas poprzednich dwóch plenerów. Zakończenie prac przewidziane jest na 29 sierpnia, po tym terminie efekty pracy artystów przez około rok będą zdobiły nasz Rynek.

  TAGI: 

  Poprzedni artykułInauguracja XVIII MFF
  Następny artykuł11 mln złotych na wodociągi w Gminie Świdnica