Wykorzystana szansa

  0

  W środę 29 lipca 2009 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu odbyło się uroczyste przekazanie potwierdzenia przyznania dofinansowania z Funduszu Spójności dla projektu: “Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom”.

  Oznacza to, że tak długo oczekiwana budowa kanalizacji siedmiu wsi gminy Strzegom oraz modernizacja oczyszczalni ścieków już niedługo stanie się faktem.

  Ten ważny dokument został przekazany przez zastępców prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu – Bogumiłę Turzańską-Chrobak oraz Jerzego Ignaszaka.

  Gminę Strzegom podczas spotkania reprezentowali: zastępca burmistrza Strzegomia – Robert Siekaniec, prezes zarządu spółki Wodociągi i Kanalizacja, która jest beneficjentem dotacji – Stanisław Romanowicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Tadeusz Wasyliszyn.

  Spotkanie, które odbyło się w przyjaznej oraz podniosłej atmosferze, stanowiło doskonałą okazję do podziękowań: – Dziękuję Funduszowi za ogromną pomoc przy budowie naszego projektu. Zaraziliście nas swym optymizmem, a nie ukrywam, że na początku byliśmy pełni obaw. Wszyscy jednak daliśmy z siebie naprawdę wiele – mówił Robert Siekaniec.

  Bogumiła Turzyńska – Chrobat także nie kryła swojego zadowolenia i nie szczędziła słów uznania: – “Zapewnienie prawidłowej gospodarki ściekowej w gminie Strzegom” to świetny projekt. Oceniam go na szóstkę z plusem. Decyzja o jego akceptacji zapadła bezwarunkowo. Absolutnie żaden element nie budził sprzeciwu. Zdarza się to niezwykle rzadko, więc tym bardziej jest to godne podkreślenia.

  Jedno jest pewne tego sukcesu gmina Strzegom nie osiągnęłaby, gdyby nie duże zaangażowanie burmistrza Lecha Markiewicza oraz jego zastępcy Roberta Siekańca wraz z Wydziałem Funduszy Europejskich i spółką Wodociągi i Kanalizacja w Strzegomiu.

  Przypomnijmy, że ta największa pozyskana przez Strzegom dotacja to kwota 39 764 320,56 zł. Zbudowane zostanie za to około 50 km kanalizacji sanitarnej oraz rozbudowana zostanie miejska oczyszczalnia ścieków. Do nowej kanalizacji zostanie przyłączonych ponad 5,5 tysiąca osób.

  – Za otrzymane pieniądze skanalizujemy siedem wsi oraz zmodernizujemy jedenaście przepompowni ścieków. Potraktujemy temat bardzo poważnie. Musimy umiejętnie wykorzystać daną nam szansę – wyjaśnia Stanisław Romanowicz.

  Dolnośląskie samorządy i spółki za pieniądze z programu “Infrastruktura i Środowisko” będą budować nowe oczyszczalnie i kanalizacje. Unijne środki na ochronę środowiska to aż 5 miliardów euro. Projekt ze Strzegomia to jeden z trzech pierwszych wspartych przez unijne pieniądze. Dodatkowo cieszy fakt, że jest on jak do tej pory najlepszy.

  Poprzedni artykułRuszyła budowa Orlika
  Następny artykuł400 tys. zł na usuwanie skutków powodzi