Polonia/Sparta bierze większość

  0

  W związku z licznymi pytaniami związanymi z finansowaniem działalności świdnickiego Klubu Piłkarskiego Polonia/Sparta z publicznych pieniędzy, przedstawiam stanowisko władz Świdnicy w tej sprawie:

  Z budżetu miasta finansowane są niemal wszystkie świdnickie kluby sportowe, żeby sprawić radość kibicom piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, akrobatyki, rajdów motorowych i wielu innych dyscyplin. Ze świdnickimi drużynami jesteśmy na dobre i na złe, o czym świadczy chociażby ubiegłoroczne zwiększenie finansowania Klubu Piłkarskiego Polonia/Sparta mimo braku awansu do II ligi. Uważamy, że wynik jest ważny, ale najważniejsza jest frajda i duma kibiców, że ?nasi grają”.
  Z tych też powodów ogromne środki przeznaczamy na rozwój bazy sportowej dla piłkarzy. Dlatego tylko w 2008 roku przeznaczyliśmy 2 mln zł na boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnię i 200 tys. zł na dostosowanie stadionu do wymogów III ligi.

  W 2007 roku miasto Świdnica przeznaczyło 700,1 tys. zł na dotacje dla zadań sportowych, z których Klub Piłkarski ?Polonia Sparta” uzyskał 225 tys. zł (ponad 32 proc. środków), a pozostałe 17 klubów sportowych – 475,1 tys. zł (niespełna 68 proc. środków). W 2008 roku z budżetu miasta Świdnicy przeznaczono rekordowe dotacje na sport – 935,98 tys. zł, z których Klub Piłkarski Polonia/Sparta uzyskał 366,57 tys. zł (ponad 39 proc. środków), a pozostałe 22 kluby sportowe – 569,41 tys. zł (niespełna 61 proc. środków).
  Mimo, że 2009 rok jest jednym z najtrudniejszych w historii świdnickiego samorządu ze względu na kryzys gospodarczy i oszczędności, które wprowadziliśmy w bardzo wielu dziedzinach życia, funduszy na sport nie zmniejszyliśmy, a nawet nieco zwiększyliśmy. W 2009 roku planujemy wydać na ten cel 942,5 tys. zł.

  Żaden samorząd w regionie nie przekazuje tak dużych kwot. Dla porównania miasto większe, dysponujące ponad trzykrotnie większym budżetem, dofinansowuje w tym roku sport kwotą 550 tys. zł.

  W 2009 r. do dziś rozdysponowaliśmy, na podstawie podpisanych umów, kwotę 705,5 tys. zł. Z tej kwoty Klub Sportowy Polonia/Sparta ponownie otrzymał najwięcej – 286,66 tys. zł (ponad 40 proc. środków)! Takim decyzjom sprzeciwiają się władze innych świdnickich klubów. To nie zmienia naszego przekonania, że warto, by w Świdnicy uprawiano dobrą piłkę.
  W lipcu i sierpniu 2009 roku będziemy rozdysponowywać kolejne 237 tys. zł. Nie ma żadnego powodu, dla którego klub sportowy Polonia Sparta nie będzie mógł uzyskać kolejnych środków finansowych, przynajmniej w wysokości środków ubiegłorocznych.

  To pokazuje, że władze miasta robią bardzo wiele, by Świdnica miała piłkę na dobrym poziomie. Trener i piłkarze dają z siebie wszystko, co do tego, nie mamy wątpliwości. Reszta zależy od operatywności działaczy klubu, bo oczywiste jest, że utrzymanie zespołu w III lidze piłki nożnej kosztuje od ok. 700 tys. do 1 mln zł, a w II lidze dwa, a nawet trzy razy więcej. Nie ma jednak w żadnym mieście w Polsce takiej sytuacji, że klub jest finansowany w ogromnej większości przez samorząd. Niewiele jest takich miast, które przeznaczają na ten cel tak duże sumy jak Świdnica.

  Poprzedni artykułSprzedawał zakazane tabletki!
  Następny artykułPolonia Sparta nie zagra w III lidze?!